Yöneticinin etik pozisyonu ve karar verme tarzı arasındaki ilişkinin hastane yöneticileri açısından incelenmesi: Özel bir sağlık grubu örneği
An examination of the relationship between the ethical position of the manager and decision-making style from the perspective of hospital managers: A private healthcare group example
  1. Tez No: 920024
  2. Yazar: AHMET CAN KÜÇÜKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL USTA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı yöneticilerin etik pozisyonları ve karar verme tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek ve yöneticilerin etik pozisyonları ve karar verme tarzlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem gibi demografik verilere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmanın evrenini özel bir sağlık grubu bünyesinde Türkiye'deki 8 ilde faaliyet gösteren 17 hastane ve 8 tıp merkezindeki toplam 239 yönetici oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini gönüllü olarak anket formunu dolduran 102 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada“Genel Karar Verme Tarzları Ölçeği (General Decision Making Scale)”ve“Etik Pozisyon Ölçeği (Ethics Position Questionnaire)”kullanılmıştır. Bulgular: Yöneticilerin kendiliğinden / anlık karar verme tarzı etik pozisyon (χ2=11,387; p=0,010) değişkenine göre anlamlı farklılaştığı ve yöneticilerin etik pozisyonunun kendiliğinden / anlık karar verme tarzı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı (p0,05) olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this research is to identify the relationship between managers' ethical positions and their decision-making styles, and to determine whether the ethical positions and decision-making styles of managers differ according to demographic variables such as gender, age, educational background, and professional seniority. Material and Methods: The study population consists of a total of 239 managers working in 17 hospitals and 8 medical centers across 8 provinces in Turkey under a private healthcare group. The research sample consists of 102 managers who voluntarily completed the survey form. The 'General Decision Making Scale' and the 'Ethics Position Questionnaire' were utilized in the research. Results: It was observed that spontaneous decision-making style of managers significantly differs according their ethical position variable (χ2=11,387; p=0,010) and that the ethical position of managers has a statistically significant effect on their spontaneous decision-making style (p0,05).