ST yükselmesiz miyokart infarktüslü hastalarda algılanan stres düzeyi ile koroner arter hastalığı ciddiyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between perceived stress level and severity of coronary artery disease in patients with non-ST elevation myocardial infarction
- Tez No: 920025
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YAMAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma, ST yükselmesiz miyokart infarktüsü (NSTEMI) tanısıyla yatış yapılan hastalarda algılanan stres düzeyi (ASÖ-14) ile koroner arter hastalığı (KAH) ciddiyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan araştırma, Ocak 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde NSTEMI tanısıyla acil servise kabul edilen ve Koroner ve Kalp Damar Cerrahisi yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan 240 hasta ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Hasta Soru Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği-14”,“SYNTAX skoru”ve“GRACE risk skoru”kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastaların yaş ortalaması 60,75±11,75 yıl ve %72,5'i erkek olduğu belirlendi. Araştırma kapsamına alınan hastaların ASÖ-14 puan ortalamalarının 31,70±6,71, SYNTAX puan ortalamaları 11,90±9,21 ve GRACE puan ortalamaları 101,27±24,48 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to determine the relationship between perceived stress level (PSS-14) and the severity of coronary artery disease (CAD) in patients admitted with a diagnosis of non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI). Materials and Methods: The descriptive and correlational research was conducted with 240 patients who were admitted to the emergency department of Giresun Training and Research Hospital with a diagnosis of NSTEMI and were admitted to the Coronary and Cardiovascular Surgery intensive care unit between January 2024 and November 2024. The data were collected using the“Patient Questionnaire,”“Perceived Stress Scale-14,”“SYNTAX score,”and“GRACE risk score.”Results: The mean age of the patients included in the study was 60.75±11.75 years, with 72.5% being male. The mean PSS-14 score, SYNTAX score, and GRACE score were found to be 31.70±6.71, 11.90±9.21, and 101.27±24.48, respectively.