Hacettepe Üniversitesi Nöroşirurji ameliyathanelerinde servikalpatoloji nedeniyle ameliyat olan hastalarda havayolu yönetiminin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective review of airway management in patients undergoing cervical surgery in neurosurgical operating rooms
  1. Tez No: 447428
  2. Yazar: DEMET BAŞAK ÖZKARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Servikal spinal hasar tüm travmaların %1.5-3'ü oranında görülür ve majör morbidite ve mortalite nedenidir. Bu hastalarda havayolu yönetiminin düzgün yapılmaması ciddi nörolojik hasara neden olabilir. Nörolojik hasar servikal instabilitenin olduğu bölgedeki mekanik hareketlere bağlı olabileceği gibi havayolu gereçlerinin kullanılmasındaki başarısızlık sonucu oluşacak hipoventilasyona ve hipoksemiye de bağlı olabilir. Bu çalışmanın amacı hastanemizde servikal cerrahi yapılan hastalarda uygulanan havayolu yönetimini incelemektir. Etik kurul onayı alındıktan sonra, 01 Ocak 2003- 31 Aralık 2013 yılları arasında hastanemizde servikal cerrahi geçiren hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, ek hastalıkları, ASA skorları, Mallampati skorları, zor hava yolu öyküsü varlığı, cerrahi öncesi ve sonrası nörolojik muayeneleri, maske ventilasyon, entübasyon güçlüğü yaşanıp yaşanmadığı, entübasyonda kullanılan yöntemler, servikal patolojinin tipi, seviyesi, indüksiyonda kullanılan kas gevşetici, cerrahinin pozisyonu ve cerrahi sırasında, sonrasında görülen komplikasyonlarla ilgili veriler dosyalardan derlendi. Servikal travma ve dislokasyon nedeniyle opere edilecek hastalarda fiberoptik entübasyon uygulandığı görüldü. Servikal instabilite şüphesi olmayan hastalarda laringoskopi ve videolaringoskopi kullanım oranları benzer bulundu. Kullanılan kas gevşetici çeşitleri ile entübasyon yöntemleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif nörolojik muayeneleri karşılaştırıldı. Toplam 5 hastada postoperatif nörolojik muayenede kötüleşme tespit edildi fakat bunun kullanılan havayolu yöntemi ile ilişkisi bulunmadı. Elde edilen veriler ışığında hem hastanın hipoksik kalmayacağı kadar hızlı, hem servikal stabilitesini koruyacak kadar güvenli bir havayolu yönteminin, hastanın patolojisi ve durumu gözönüne alınarak seçilmesi gerektiği sonucuna vardık. Servikal instabilite şüphesi olanlarda fiberoptik entübasyon (uyanık veya anestezi altında) ilk tercih olarak seçilmelidir, tecrübe yeterli değilse videolaringoskopi de uygun bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Cervical spinal injury is seen as 1.5-3% of all traumas and is a major cause of morbidity and mortality. In these patients, inappropriate management of airways can cause serious neurological damage. Neurological damage can be caused by mechanical movements at the level of cervical instability, or hypoventilation and hypoxia due to misuse of airway devices. The aim of this study is to investigate the airway management in patients that undergo cervical surgery in our hospital. After ethical committee approval, the files of the patients that had cervical surgery by the neurosurgery department of Hacettepe University between the dates of 1 January 2003- 31 December 2013 were examined retrospectively. Datas including the patients' age, gender, body mass, comorbidities, ASA scores, Mallampati scores, difficult airway history, preoperative and postoperative neurologic examinations, mask ventilation, type of cervical pathology, muscle relaxant used in induction, position of the surgery, complications were collected from their charts. Fiberoptic intubation was performed in patients who were operated on due to cervical trauma and dislocation. In the patients that had not documented cervical trauma and dislocation, the proportions of laryngoscopy and videolaryngoscopy use were the same. There was no significant difference between the types of muscle relaxant used and intubation methods. In all the patients, preoperative and postoperative neurological examinations were compared. In total, 5 patients develop postoperative neurologic deterioration but there was no relation to the airway devices used. Based on this data, we concluded that the airway management must be both safe enough to protect cervical stability and fast enough not to cause hypoxia. If there was any doubt of cervical instability, fiberoptic intubation (awake or under anaesthesia) must be preferred. If there is not enough experience, videolaryngoscopy also can be used.