Catalan Transform of Generalized k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences
Genelleştirilmiş k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizilerinin Catalan Dönüşümü
  1. Tez No: 920023
  2. Yazar: BAYRAM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizilerinin Halton özdeşliği hesaplanmış ve k-Mersenne dizisi ile Fibonacci dizileri arasında ilişki elde edilmiştir. Ayrıca k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizileri ile bu dizilerin karakteristik denkleminin kökleri arasındaki ilişkiler bulunmuştur. k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizilerinin Catalan dönüşümleri tanımlanıp bu Catalan dönüşümlerinin özellikleri verilmiştir. Daha sonra bu dizilerin Catalan dönüşümlerinin terimleri matrislerle ilişkilendirilmiştir. k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizilerinin Catalan dönüşümlerinin farklı k değerlerine göre terimleri hesaplanmış ve bunlardan bazıları OEIS'teki dizilerle ilişkilendirilmiştir. Bu dizilerin Catalan dönüşümlerinin üreteç fonksiyonları bulunmuştur. Son olarak k-Mersenne ve k-Mersenne-Lucas dizilerinin Catalan dönüşümlerinin terimlerine Hankel dönüşümü uygulanarak oluşturulan matrislerin determinantları hesaplanmış ve çıkan sonuçlar diziler ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Halton identity of k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences are calculated and the relationship between k-Mersenne sequence and Fibonacci sequences are obtained. In addition, the relationships between k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences and the roots of the characteristic equations of these sequences are found. Catalan transformations of k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences are defined and the properties of these Catalan transformations are given. Then, the terms of Catalan transformations are associated with matrices. The terms of Catalan transformations of k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences are calculated according to different k values and some of them are associated with sequences in OEIS(The On-Line Encyclopedia of Integer Sequences). The generating functions of Catalan transformations of these sequences are found. Finally, the determinants of the matrices formed by applying the Hankel transformation to the terms of the Catalan transformations of the k-Mersenne and k-Mersenne-Lucas sequences are calculated, and the resulting determinants are associated with the sequences.