Kamu kurum ve kuruluşlarında sosyal inovasyon: Yönetici algıları üzerine bir araştırma
Social innovation in public institutions and organizations: A research on perceptions of managers
  1. Tez No: 920070
  2. Yazar: AHMET YILDIRAY ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küreselleşen dünyada savaş, göç ve sosyoekonomik adaletsizlik gibi sorunlara çözüm bulmak için geleneksel yöntemlerin yeterli olmadığı görülmektedir. Sürdürülebilir ve yenilikçi yaklaşımlara olan ihtiyaç giderek artmakta, sosyal inovasyon önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Sosyal inovasyon, toplumsal sorunlara iş birliği içerisinde etkili çözümler sunarak kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerini daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde organize etmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda, kamu hizmetlerinin etkinliğini artırarak toplulukların uzun vadeli kalkınmasına destek olur. Kamu için sosyal inovasyonun önemi, hem toplumsal faydayı artırması hem de hizmetlerin daha verimli sunulmasını sağlamasında yatmaktadır. Sosyal inovasyon, kamu kurumlarının yalnızca politika geliştiren değil, aynı zamanda toplumsal değişimi yönlendiren bir aktör haline gelmesini sağlar. Bu yaklaşım, yerel toplulukları sürece dâhil ederek, vatandaşlarla kamu kurumları arasında güven inşa edilmesine ve sosyal inovasyonların hayata geçiren sosyal girişimlerin desteklenmesine olanak tanır. Bu çalışma, Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin sosyal inovasyon kavramına yönelik algılarını anlamayı ve bu alandaki mevcut uygulamaları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, inovasyon ve sosyal inovasyon kavramları hakkında bilgi verilmiş, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan sosyal inovasyon türleri örneklerle açıklanmıştır. Malatya'da görev yapan 20 kamu yöneticisiyle yapılan derinlemesine görüşmelerin analizine dayanan araştırmada, kamu yöneticilerinin sosyal inovasyon algısına ilişkin temalar belirlenmiş ve farkındalığın artırılmasına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Bulgular, sosyal inovasyonun toplumsal faydayı artırmada ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşılmasında stratejik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal inovasyona önem vermesi, toplumsal sorunların çözümünde ve halkın refah düzeyinin artırılasında kritik rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, traditional methods are increasingly seen as insufficient to address challenges such as war, migration, and socioeconomic inequalities. The need for sustainable and innovative approaches is growing, and social innovation emerges as a significant tool. Social innovation contributes to organizing the services of public institutions and organizations in a more inclusive and sustainable manner by offering effective, collaborative solutions to societal issues. Furthermore, it supports the long-term development of communities by enhancing the efficiency of public services. The importance of social innovation for the public sector lies in its ability to both increase societal benefits and ensure more efficient service delivery. Social innovation enables public institutions to become not only policymakers but also drivers of social change. This approach fosters trust between citizens and public institutions by involving local communities in the process and supports the implementation of social innovations through the promotion of social enterprises. This study aims to understand the perceptions of managers working in public institutions and organisations in Turkey towards the concept of social innovation and to analyse current practices in this field. Within the scope of the study, information about the concepts of innovation and social innovation is given and the types of social innovation applied in public institutions and organisations are explained with examples. Based on the analysis of in-depth interviews with 20 public administrators working in Malatya, themes related to the perception of social innovation by public administrators were identified and solution suggestions for raising awareness were presented. The findings reveal that social innovation is a strategic tool in increasing social benefit and achieving sustainable development goals. In this framework, the importance given to social innovation by public institutions and organisations plays a critical role in solving social problems and increasing the welfare level of the public.