Halyamorpha halys (Stål, 1855) (Hemiptera: Pentatomidae) (kahverengi kokarca)'in beslenme ve üreme davranışlarına farklı besinlerin etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different foods on the feeding and reproductive behaviour of Halyamorpha halys (Stål, 1855)
  1. Tez No: 920073
  2. Yazar: TÜMAY ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNANÇ ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada;“Halyamorpha halys (Stål, 1855) (Hemiptera: Pentatomidae) (Kahverengi kokarca)'in Beslenme ve Üreme Davranışlarına Farklı Besinlerin Etkilerinin Belirlenmesi”amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan bireyler, 30±1°C ve orantılı nemi % 65±10 olan 16/8 fotoperiyot koşullarının sağlandığı iklim dolabında üretilmiştir. H. halys'ın 10 adet ergin bireyi, 25 cm çap × 9 cm yükseklikte (hava sirkülasyonu sağlamak için kabın kenarları boyunca açılan dört adet 5 cm çapında havalandırma deliği olan daire şeklindeki kapta) ve 30 cm uzunluk × 23 cm genişlik × 10 cm yükseklikte olan kare şeklinde plastik kabın içerisinde üretilmiştir. Doğadan getirilen ergin bireylerden yaklaşık 1 ay sonra yumurta alınmıştır. Yumurtalar daha küçük kaplara alınıp açılmaları takip edilerek; yumurtalardan çıkan nimfler, ergin olup ölünceye kadar çoğunlukla havuç ve soya fasulyesi ile beslenilmiştir. Laboratuvar döllerinden F1, F2 ve F3 dölleri üretilmiş, F3 dölünden elde edilen aynı yumurtalarla da denemeler kurulmuştur. Aynı yumurtalarda çıkan yeni nesil nimfler sadece havuç, soya fasulyesi veya kayısı ile beslenilmiştir. Bireyler ergin olduktan sonra laboratuvar dölünden elde edilen erginler nimfleri hangi besinle beslenmişse aynı besinle beslenilmiş ve her besine ait 20 birey yumurtadan ölünceye kadar toplam 60 bireyde yumurtadan çıkış, nimf ve ergin süreleri ile preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda; farklı besinlerle beslenen H. halys' bireylerinin ergin döneme geçme ve ölüm durumu üzerine yapılan Ki-kare testi sonucunda, hesaplanan Ki-kare değeri χ2=1.600 olarak hesaplanmıştır. Soya, Havuç ve Kayısı arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of different foods on the feeding and reproductive behaviour of Halyamorpha halys (Stål, 1855) (Hemiptera: Pentatomidae) (Brown marmorated stink bug). The individuals used in the study were reared in a climate cabinet with a photoperiod of 16/8 at 30±1°C and 65±10% relative humidity. Ten adults of H. halys were reared in a square plastic container with a diameter of 25 cm × 9 cm in height (in a circular container with four 5 cm diameter ventilation holes along the sides of the container to provide air circulation) and a length of 30 cm × 23 cm in width × 10 cm in height. Eggs were taken from the adult individuals brought from the nature after about 1 month. The eggs were transferred to smaller containers and their hatching was monitored, and the nymphs hatched from the eggs were fed mostly with carrots and soya beans until they became adults and died. F1, F2 and F3 progeny were produced from the laboratory progeny and experiments were established with the same eggs obtained from F3 progeny. The new generation of nymphs hatched from the same eggs were fed only with carrot, soya bean or apricot. After the individuals became adults, the adults obtained from the laboratory progeny were fed with the same food with which the nymphs were fed and the hatching, nymph and adult periods, preoviposition, oviposition and postoviposition periods were determined in a total of 60 individuals until 20 individuals of each food died from eggs. As a result of the Chi-square test on the adult stage and mortality of H. halys' individuals fed with different foods, the calculated Chi-square value was calculated as χ2=1.600. The difference between Soya, Carrot and Apricot was not statistically significant (p>0.05).