Ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığının yalnızlık ve mutluluk ile ilişkisinin incelenmesi
An evaluation of the relationship between internet addiction, loneliness and happiness in middle school students
  1. Tez No: 920072
  2. Yazar: İSMAİL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığının cinsiyet, sınıf düzeyi, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, akademik başarı durumu, ekonomik durum, internete girmek için kullanılan araç, interneti kullanım süresi, interneti kullanım amacı değişkenleri açısından farklılık gösterip göstermediğini ve ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılığının, yalnızlık ve mutluluk ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ili Merkez ilçesindeki farklı okullarda eğitimlerine devam eden 927 ortaokul öğrencisidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Çocuk Temelli Yalnızlık Ölçeği 5-8. Sınıflar Formu ve Okul Çocuklarının Mutluluk Envanteri kullanılmıştır. Öğrencilerin internet bağımlılığı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlılık analizleri t Testi, ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi ve yalnızlık ile mutluluk düzeylerinin internet bağımlılığının yordayıcı rolünü incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, interneti kullanım süresi ve interneti kullanım amacı ile internet bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Anne öğrenim düzeyi ve baba öğrenim düzeyi, akademik başarı durumu, ekonomik durum, internete girmek için kullanılan araç ile internet bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Öğrencilerin internet bağımlılığı ile yalnızlık düzeyi arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, internet bağımlılığı ile mutluluk arasında negatif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, ortaokul öğrencilerinde yalnızlık ile mutluluk düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yalnızlık ve mutluluk düzeyinin internet bağımlılığını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research seeks to discuss whether internet addiction in middle school students differs in terms of variables such as sex, grade level, mother's educational level, father's educational level, academic standing, economic status, the device used to browse the internet, duration of internet use, and purpose of internet use, and to investigate the relationship between internet addiction, loneliness, and happiness in middle school students. The research sample consists of 927 middle school students attending different schools in Adıyaman province, Merkez district in the 2021-2022 school year. For this research, the Personal Information Form, Internet Addiction Test, and Children's Loneliness Scale were used as data collection tools 5-8. The Classroom Form and School Children's Happiness Inventory were used as well. T-test and ANOVA were used to analyze the significance of students' internet addiction levels based on various demographic variables, Pearson Correlation analysis was utilized to examine the relationship between these variables, and the multi-regression analysis was conducted to investigate the predictor role of internet addiction on loneliness and happiness levels. The research revealed a statistically significant difference between internet addiction and students' sex, grade level, and duration and purpose of internet use. However, no statistically significant difference was found between internet addiction and parent's educational levels, academic standing, economic status, and the device used to browse the internet. It was found that there is a moderately significant positive correlation between students' internet addiction and loneliness levels, a moderately significant negative correlation between internet addiction and happiness, and a moderately significant negative correlation between loneliness and happiness levels in middle school students. It is seen that loneliness and happiness significantly predicted students' internet addiction. The findings gathered from this research are discussed in light of the literature, and recommendations are provided.