Ortaokul Türkçe dersinde yazma becerisinin drama yöntemi ile kazandırılması: Nitel bir çalışma
The acquisition of writing skills in secondary school Turkish lesson with drama method: A qualitative study
  1. Tez No: 920074
  2. Yazar: MEHMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL GÖKMEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma; ortaokul Türkçe dersinde yazma becerilerinin geliştirilmesinde drama yönteminin katkısını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yönteminden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Katılımcıları, Malatya ilinin Doğanyol ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları belirlenirken, tipik durum örneklemesi tercih edilmiştir. Veriler, dört haftalık drama atölyeleri sürecinde toplanmış; yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci günlükleri ve çeşitli dokümanlar aracılığıyla elde edilmiştir. Drama atölyeleri kapsamında rol oynama ve doğaçlama gibi teknikler kullanılmış, her atölye çalışmasında öğrencilere farklı metin türlerinde yazma çalışmaları yaptırılmış ve pano etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi uygulanmış ve bu süreçte önerilen altı aşamalı analiz adımları takip edilerek verilerdeki temel temalar belirlenmiştir. Analiz sonuçları, öğrencilerin drama yöntemi ile farklı türlerde metinler yazabildiklerini, biçimsel yazma kurallarını öğrendiklerini, daha anlamlı ve uzun metinler üretebildiklerini, kendilerini özgürce ve yaratıcı bir şekilde ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenciler arası iş birliğinin arttığı, sosyal becerilerin geliştiği ve hedeflenen kazanımların öğrenciler tarafından benimsendiği, günlük yaşamda kullanıldığı ve öğrenilen bilgilerin kalıcı hâle geldiği görülmüştür. Veri çeşitliliği ile elde edilen bulguların birbirini desteklediği görülmüş ve drama yönteminin yazma becerilerinin gelişimine olumlu katkı sunduğu anlaşılmıştır. Bu doğrultuda, dramanın Türkçe derslerinde etkili bir öğretim yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonunda, kurumlara, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the contribution of drama method in the development of writing skills in secondary school Turkish course. Phenomenological design from qualitative research method was used in the study. The participants were 7th grade students studying in a state secondary school in Doğanyol district of Malatya province. While determining the participants of the study, typical case sampling was preferred. The data were collected during the four-week drama workshops and were obtained through semi-structured interviews, student diaries and various documents. Within the scope of the drama workshops, techniques such as role-playing and improvisation were used, students were asked to write different types of texts in each workshop and panel activities were carried out. The thematic analysis method was applied in the analysis of the data and the main themes in the data were determined by following the six-stage analysis steps recommended for this process. The results of the analysis revealed that the students were able to write different types of texts with the drama method, learn formal writing rules, produce more meaningful and longer texts, and express themselves freely and creatively. In addition, it was observed that the cooperation between students increased, social skills developed and the objectives were met by the students. They were successfully adopted to their daily lives and the information learnt became permanent. It was seen that the findings obtained with the variety of data supported each other and it was understood that the drama method contributed positively to the development of writing skills. In conclusion, it was concluded that drama can be used as an effective teaching method in Turkish lessons. At the end of the study, various suggestions for institutions, practitioners and researchers were presented.