Maden kazalarının önlenmesine yönelik temel İŞG eğitimi için sanal gerçeklik uygulaması tasarımı ve modellenmesi
Design and modelling of virtual reality application for basic OHS training for prevention of mining accidents
- Tez No: 920097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yeraltı maden ocakları çalışanlarına yönelik“kişisel koruyucu donanım ve yangınla mücadele”konusunda sanal gerçeklik (VR) interaktif öğretim materyali tasarlanarak maden işçilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinde akademik başarısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini kontrol grubunda 20, deney grubunda 20 olmak üzere toplam 40 yeraltı maden işçisi oluşturmuştur. Kontrol grubuna İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları tarafından geleneksel öğretim yöntemlerinden biri olan“Açıklayıcı Öğretim Yöntemleri”kullanılarak slayt üzerinden kişisel koruyucu donanım ve yeraltında yangınla mücadele eğitimi konuları anlatılmıştır. Deney grubundaki madencilere ise aynı konu için tasarladığımız VR Tabanlı etkileşimli öğretim ortamı ile İSG Uzmanı gözetiminde kullanmaları sağlanmıştır. Araştırmamızda madencilerin ortamda bulunuşluluk (presence) düzeyleri ve ilgili konudaki akademik başarıları arasındaki ilişki araştırılması amaçlanmıştır. Deney grubundaki çalışanların akademik başarıları istatistiksel analizler sonucunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş ve ayrıca deney grubunun VR materyalinin ortamda bulunma hissini artırdığı ve deney grubundaki işçilerin motivasyonunun daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda çalışanların İş Sağılığı ve Güvenliği eğitimlerinde akademik başarılarının olumlu yönde arttığı görülmüş aynı zamanda sanal gerçeklik ortamında bulunuşluk hissi ölçeği ile çalışanların akademik başarı puanları arasında olumlu yönde ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This effective, productive mining workers“personal protective equipment and firefighting”virtual reality (VR) interactive teaching material on the subject of“personal protective equipment and firefighting”designed for the expenditures made in Occupational Health and Safety trainings academic enlightenment. The elements of the research were formed by a total of 40 workers workers, 20 in the control group and 20 in the experimental group. Control integrity Occupational Health and Safety features of traditional teaching methods“Explanatory Teaching Methods”, personal protective equipment and reproductive combat killing training topics are explained through sections. According to the miners in the group, they were used under the supervision of an OSH Specialist with the VR-Based experimental environment designed for the same subject. In our research, the classification of miners in the presence level and the relationships between their academic achievements in the relevant developments are combined. The analysis summarizing the academic achievements in the experimental groups is higher than the control groups and it is also observed that the feeling of the VR content in the experimental groups is increased and the motivation of the experimental components is higher. As a result of the study, it was observed that the academic success of the employees in the Occupational Health and Safety training increased positively and there were positive relationships between the feeling of being in the virtual reality environment and the academic success scores of the people.