Yüksekte çalışma eğitimlerinde kullanılacak platform tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of A training platform for working at HEİGHTS
- Tez No: 712774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma kapsamında, ülkemizde iş kazalarının çok sayıda gerçekleştiği yüksekten düşmelere karşı bir eğitim materyali olabilecek bir platformun tasarlanması amaçlanmıştır. 6331 sayılı İSG kanunu çerçevesinde yüksekte çalışmayı da da içine alan konularda çalışanların korunması açısından işverenlere birçok sorumluluk yüklenmiştir. Bu sorumluluklar içerisinde ISO 45001'in temel prensiplerinden olan eğitim ve katılım yüksekten düşmelerin önlenebilmesi içi proaktif önlemler çerçevesinde uygulanma potansiyeline sahip önemli faaliyetlerdir. İnşaat sektöründeki hareketlilikle de ilgili olarak, yüksekten düşerek yaralanma ya da ölüm riski sürekli göz önünde tutulması gereken bir olgudur. Yüksekten düşmenin önlenmesine yönelik olarak alınacak tedbirler farklı işyerleri için farklı içeriklere sahip olabilir. Tez çalışması kapsamında, uygun yapıda bir konstrüktif yapının yüksekte çalışma uygulamalarında kullanımına yönelik modifikasyonlar gerçekleştirilmiştir. Yüksekte çalışma unsurlarıyla donatılan platfrorm üzerinde denemeler başarılı şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it is aimed to design a platform that can be a training material against falls from height, where many occupational accidents occur in our country. Within the framework of the OHS Law No. 6331, many responsibilities have been imposed on employers in terms of protecting employees, including working at height. Among these responsibilities, training and participation, which are among the basic principles of ISO 45001, are important activities that have the potential to be implemented within the framework of proactive measures to prevent fire. Regarding the mobility in the construction sector, the risk of injury or death by falling from a height is a phenomenon that must be constantly taken into account. Measures to be taken to prevent falling from a height may have different contents for different workplaces. It is possible to prevent fires with proactive approaches, measures to be taken in accordance with detailed evaluations made in the risk assessment report and emergency plans, reflecting the conditions specific to the workplace.