Turizm sektöründe yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil çalışan sesliliğine etkisi: Yeşil psikolojik iklim ve yeşil işe bağlanmanın seri aracı rolü
The effect of green transformational leadership on green employee voice in the tourism sector: The serial mediating role of green psychological climate and green work engagement
  1. Tez No: 920096
  2. Yazar: EVRİM TARTAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KERSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yönetim ve liderlik anlayışları içinde bulunulan çağın gerekliliklerine uyum sağladıkları ölçüde başarıya ulaşabilmektedir. Çevresel sorunların günden güne artması işletmelerin de çevreye yönelik performanslarını artırmak istemesine yol açmaktadır. Bu nedenle, işletmeler bu hedeflere uygun bir yönetim ve liderlik anlayışını etkin kılmayı amaçlamaktadır. Çalışanların çevreci iş davranışları sergilemeleri ve çevreye yönelik fikir ve önerilerini paylaşmaları işletmelerin çevreci hedeflerine ulaşmaları için büyük önem taşımaktadır. Güncel bir liderlik modeli olan yeşil dönüştürücü liderlik de işletmelerin yeşil dönüşümüne öncülük etmektedir. Bu nedenlerle bu çalışmada yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil çalışan sesliliğine etkisi ve bu etkide yeşil psikolojik iklim ve yeşil işe bağlanmanın aracı rolleri araştırılmıştır. Sosyal Öğrenme ve Sosyal Kimlik Teorilerine dayanan bu çalışma kapsamında yapılan analizler, Çalışma 1 ve Çalışma 2 olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle ulusal yazında yer almayan ve uyarlaması bulunmayan yeşil işe bağlanma ve yeşil çalışan sesliliği ölçeklerine SPSS paket programı kullanılarak uyarlamaya ilişkin analizler yapılmıştır. Karaman turizm çalışanlarından elde edilen 110 veri ile yapılan analizlerde ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik açısından gerekli kriterleri sağladığı görülmüştür. Ölçeklerin gerekli şartları sağladığı anlaşıldıktan sonra Antalya ilinde faaliyet gösteren 350 turizm çalışanından anket yoluyla elde edilen veriler SPSS, AMOS ve Process MACRO programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz bulguları yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil çalışan sesliliği, yeşil psikolojik iklim ve yeşil işe bağlanma üzerinde etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yeşil psikolojik iklim ve yeşil işe bağlanmanın yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil çalışan sesliliğine etkisinde seri aracılık rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın yeşil dönüştürücü liderliğin ardıllarını belirleyerek ve yeşil çalışan sesliliği mekanizmasını ortaya koyarak alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar çevreye yönelik performanslarını artırmak ve çevreci hedeflerine ulaşmak isteyen işletmeler için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Management and leadership approaches can be successful to the extent that they adapt to the requirements of the current era. The increase in environmental problems day by day also causes businesses to want to increase their environmental performance. For this reason, businesses aim to activate a management and leadership approach that is suitable for these goals. It is of great importance for businesses to achieve their environmental goals that employees exhibit environmentally friendly work behaviors and share their ideas and suggestions regarding the environment. Green transformational leadership, a current leadership model, also leads the green transformation of businesses. For these reasons, this study investigates the effect of green transformational leadership on green employee voice and the mediating roles of green psychological climate and green work engagement in this effect. Within the scope of this study based on social learning and social identity theories, first of all, analyses were conducted using the SPSS package program to adapt the green work engagement and green employee voice scales, which are not included in the national literature and have no adaptations. In the analyses conducted with 110 data obtained from Karaman tourism employees, it was observed that the scales met the necessary criteria in terms of validity and reliability. After it was understood that the scales met the necessary conditions, the data obtained through a survey from 350 tourism employees operating in Antalya province were analyzed using SPSS, AMOS and Hayes' Process Macro. The analysis findings revealed that green transformational leadership is effective on green employee voice, green psychological climate and green job attachment. In addition, it was concluded that green psychological climate and green job attachment have a serial mediating role in the effect of green transformational leadership on green employee voice. It is thought that the study will contribute to the literature by determining the successors of green transformational leadership and revealing the green employee voice mechanism. It is thought that the findings obtained as a result of the study will be guiding for businesses that want to increase their environmental performance and achieve their environmental goals.