İlköğretim matematik öğretmen adaylarının okul dışı çevrelere gezi düzenleyebilme özyeterlik inançlarının çeşitli değişkenler bakımından incelenmesi
Examination of primary school mathematics teacher candidates' self-efficacy beliefs in organizing trips to outside school environments in terms of various variables
- Tez No: 920102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının okul dışı çevrelere gezi düzenleyebilme özyeterlik inançlarını çeşitli değişkenler bakımından incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Afyon Kocatepe Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesinde tüm sınıf düzeylerinde öğrenim gören 353 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Okul Dışı Çevrelere Eğitim Amaçlı Gezi Düzenleyebilme Öz-Yeterlik İnancı Ölçeği, Okul Dışı Öğrenme Ortamlarına Gezi Düzenlemeye Yönelik Öğretmen Kaygı Ölçeği ve Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edildiğinde öğretmen adaylarının okul dışı çevrelere gezi düzenlemeye yönelik özyeterlik düzeyleri cinsiyet, daha önce okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili ders görmesine göre farklılaşırken, sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı, okul dışı çevrelere gezi düzenleyebilme özyeterlik inançları ile kaygı düzeyleri ve okul dışı öğrenmeyi düzenleme düzeyleri ve kaygı düzeyleri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu, okul dışı çevrelere gezi düzenleyebilme özyeterlik inançları ile okul dışı öğrenmeyi düzenleme düzeyleri arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu, öğretmen adaylarının kaygı ve öğrenmeyi düzenleme yeterlikleri özyeterliği anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the self-efficacy beliefs of primary school mathematics teacher candidates for organizing trips to out-of-school environments in terms of various variables. The survey research, one of the quantitative research designs, was used in the study. 353 teacher candidates studying at all grade levels at Afyon Kocatepe University, Karamanoğlu Mehmetbey University and Necmettin Erbakan University participated in the study. Data were collected using the Personal Information Form, Self-Efficacy Belief Scale for Organizing Trips to Out-of-School Environments for Educational Purposes, Teacher Anxiety Scale for Organizing Trips to Out-of-School Learning Environments and Out-of-School Learning Organization Scale. SPSS 21 program was used in the analysis of the data. When the data were analyzed, it was concluded that the self-efficacy levels of teacher candidates for organizing trips to out-of-school environments differed according to gender and having taken courses on out-of-school learning environments before, but did not differ according to grade level, that there was a negative and significant relationship between self-efficacy beliefs for organizing trips to out-of-school environments and anxiety levels, and levels of organizing out-of-school learning and anxiety levels, that there was also a positive and significant relationship between self-efficacy beliefs for organizing trips to out-of-school environments and levels of organizing out-of-school learning, and that teacher candidates' anxiety and learning organization competencies significantly predicted self-efficacy. Suggestions were presented for the research results.