Enflasyon muhasebesinin finansal tablolara etkisi: Teorik ve uygulamalı bir inceleme
The impact of inflation accounting on financial statements: A theoretical and practical analysis
- Tez No: 920107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2004 yılından sonra ilk kez 2023 yılında işletmelerin bilançolarında uygulanacak enflasyon düzeltme işlemlerini teorik ve uygulamalı olarak incelemektir. Çalışma, beş ana bölümden oluşmaktadır: enflasyon kavramı ve etkileri, enflasyon muhasebesi ve yöntemleri, Türkiye'deki uygulamalar, örnek işletme üzerinde gerçekleştirilen analizler ve enflasyon muhasebesine ilişkin sorunlar ile çözüm önerileri. Örnek işletmenin enflasyon düzeltme sonrası bilançosu incelenmiş ve bu işlemlerin varlıklar ile öz kaynaklar üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir. Enflasyon muhasebesi, mali tabloların gerçeğe daha uygun değerlere ulaşmasını sağlamış ve vergisel etkiler analiz edilmiştir. Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, bu süreçlerin daha pratik ve doğru bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamıştır. Bu çalışma, enflasyon muhasebesi alanında literatüre katkı sunmayı ve gelecekte yapılacak çalışmalara rehber olmayı hedeflemektedir. Özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde, muhasebe kayıtlarının güncellenmesi ve işletme sahiplerinin bu konuda bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Enflasyon muhasebesinin etkin uygulanması, hem kamu gelirlerinin artırılmasına hem de işletmelerin mali tablolarının gerçeğe uygun şekilde hazırlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the theoretical and practical aspects of inflation adjustment to be applied to the balance sheets of enterprises in 2023 for the first time after 2004. The study consists of five main sections: the concept of inflation and its effects, inflation accounting and its methods, applications in Turkey, analyses on the sample enterprise, and problems and solutions related to inflation accounting. The balance sheet of the sample company after inflation adjustment is analyzed and the positive effects of these transactions on assets and equity are determined. Inflation accounting has enabled the financial statements to reach more realistic values and tax effects have been analyzed. Digitalization and technological developments have contributed to the more practical and accurate execution of these processes. This study aims to contribute to the literature on inflation accounting and serve as a guide for future studies. Especially in periods of high inflation, updating accounting records and informing business owners about this issue is of great importance. The effective application of inflation accounting contributes to both increasing public revenues and preparing the financial statements of enterprises in accordance with the truth.