Sınır ötesi ekonomik hareketlilik: Edirne'de Yunan ve Bulgar ziyaretçilerin etkilerine yönelik bir araştırma
Cross-border economic mobility: Impacts of Greek and Bulgarian visitors in Edirne
  1. Tez No: 920117
  2. Yazar: DİLAVER GÖKTUĞ GÜÇYENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sınır ötesi hareketlilik; komşu sınır kentleri arasında uluslararası sosyoekonomik işbirlikleri olarak bölgesel kalkınmayı destekleyen süreçlerdir. Yabancı ziyaretçiler sınır kentlerine özellikle“alışveriş turizmi”ile direkt etki ederek, çeşitli sektörlere talep oluşturmakta, yerel ve ulusal ekonomiyi canlandırmaktadır. Sınır ötesi hareketlilik ile ülkeler arasındaki ilişkilerin derinliğine bağlı olarak kalkınma odaklı katkılar yaşanmaktadır. Edirne, Türkiye'nin en çok yabancı ziyaretçi alan üçüncü kenti konumundadır. Özellikle Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları ile Avrupa'ya açılan konumda olması, Türkiye'de döviz kurlarında yaşanan gelişmeler sonrası yabancılar için daha ekonomik duruma gelmesi bunlara ilaveten tarihsel ve kültürel zenginliği ile Edirne; Yunan ve Bulgar ziyaretçiler için cazibe merkezi konumuna dönüşmüştür. Çalışmanın başat amacı; Türkiye'nin Avrupa'ya açılan iki stratejik kapısına ev sahipliği yapan Edirne'de yaşanan sınır ötesi hareketliliğin ekonomik büyüme ve kalkınma stratejisi açısından incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmada Yunan ve Bulgar ziyaretçiler odaklı Edirne'de yaşanan sınır ötesi hareketliliğin ekonomik etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 2005-2022 dönemi yıllık verileri kullanılarak ARDL sınır testi yaklaşımı ile nedensellik testleri uygulanmıştır. Edirne'nin kişi başı gayrisafi yurt içi hasılası ile Yunan ve Bulgar ziyaretçi sayıları, turizm belgeli konaklama tesislerinde kalan yabancı sayıları ve belediye belgeli konaklama tesislerinde kalan yabancı sayıları değişkenlerinin uzun ve kısa dönemli ilişkileri test edilmiştir. Analiz bulguları; Edirne'ye giriş yapan Yunan ve Bulgar ziyaretçilerin ve turizm belgeli konaklama tesislerinde kalan yabancıların kısa ve uzun dönemde Edirne ekonomisine pozitif yönlü etki ettiğini göstermektedir. Çalışma sonucunda sınır ötesi hareketliliğin Edirne açısından olumlu ekonomik etkileşimler yarattığını ve buna bağlı olarak kalkınma odaklı katkılar sağlayabileceğini belirtmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Cross-border mobility refers to processes that support regional development as international socio-economic collaborations between neighboring border towns. Foreign visitors directly impact border towns, particularly through“shopping tourism,”creating demand in various sectors, revitalizing local and national economies. Cross-border mobility can increase economic development depending on the depth of relations between countries. Edirne is the third city in Turkey that receives the most foreign visitors. Its location, particularly with the border gates to Greece and Bulgaria, along with its accessibility to Europe, has made it more economically attractive for foreign visitors following developments in exchange rates in Turkey. Additionally, its historical and cultural richness has turned Edirne into a magnet for Greek and Bulgarian tourists. The primary objective of the study is to investigate whether cross-border collaborations can serve as an alternative development strategy for Turkey's border regions, using the Edirne border city experience as a case study. In this context, the study aims to analyze the economic impacts of cross-border mobility experienced in Edirne, focusing on Greek and Bulgarian visitors. In the study, annual data from the period 2005-2022 were used, and causality tests were applied using the ARDL boundary testing approach. The long-term and short-term relationships between Edirne's per capita gross domestic product and the variables of Greek and Bulgarian visitor numbers, the number of foreigners staying in tourism-licensed accommodation facilities, and the number of foreigners staying in municipality-licensed accommodation facilities were tested. The findings indicate that the number of Greek and Bulgarian visitors entering Edirne and the number of foreigners staying in tourismlicensed accommodation facilities have a positive impact on the Edirne economy in both the short and long term. As a result of the study, it is possible to state that crossborder mobility creates positive economic interactions for Edirne and provides development-oriented contributions