Varikoselektominin Kruger kesin morfoloji kriterleri üzerine etkisi
- Tez No: 92012
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDREDDİN SEÇKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET tnfertil erkeklerde varikosel ligasyonunun semen parametrelerine ve Kruger kesin morfoloji kriterlerine etkisini araştırdık. Varikosel tanısı almış olan toplam 45 hasta operasyondan önce ve operasyondan 6 ay sonra değerlendirildi. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası sperm dansitesi, motilitesi ve Kruger kesin kriterlerine göre de morfolojileri değerlendirildi. Yine operasyondan önce folikül stimüle edici hormon, lüteinzan hormon, prolaktin, serbest ve total testosteron seviyelerine bakıldı ve gönüllü kontrol grubu sonuçlan ile karşılaştırıldı. Analiz sonuçlarının istatistiksel anlamım ölçmek için Wilcoxon testi kullanıldı. Varikosel ligasyonundan sonra konsantrasyon ve motilitede anlamlı düzelmeler bulundu (p < 0.05). Kruger klasifikasyonu kullanılarak sperm morfolojisi değerlendirildiğinde normal formlar ile baş ve akrozom defekti olan spermlerin yüzdesinde anlamlı artış izlenmektedir (p değerleri sırasıyla < 0.0001, < 0.0014 ve < 0.0028). Ancak orta kısım, kuyruk defekti olanlar ve immatür formlarda kesin kriterlerde beraber bir değişiklik gözlenmedi (p > 0.05). Fertil kontrol grubu ile karşılaştırıldığında operasyondan önceki hormonal değerler arasında istatistiksel bir fark gözlenmedi (p > 0.05). 45 hastanın 15' inde (% 33.3) başarılı miadında gebelik elde edildi. Bunların da 7' si doğal yöntemle, 2' si intrauterin inseminasyon ve 6' sı ise intrastoplazmik sperm enjeksiyonu ile sağlandı. Varikoselin cerahi düzeltilmesi dansite, motilte ve Kruger kesin kriterleri ile değerlendirilen morfolojide anlamlı düzelmelere neden olmaktadır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the effect of varicocele ligation on Kruger strict morphology criteria and semen parameters in patients with infertility. A total of 45 patients diagnosed with varicoceles was evaluated before and 6 months after varicocelectomy. Preoperative and postoperative sperm density, motility and morphology using Kruger strict criteria were analysed. Preoperative follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, prolactine, free and total testosterone levels were measured and compared to those of fertile volunteers. The Wilcoxon test was used to measure levels of statistical significance in all analyses. Significant improvement in sperm concentration and motility was found after varicocele ligation (p values were < 0.0002 and < 0.0001, respectively). Using Kruger classification, evaluation of sperm morphology revealed significant increase in percentage of normal forms and in forms with head and acrosome defects (p values were < 0.0001, < 0.0014, and < 0.0028 respectively), but there were not any concomitant changes in strict morphology in forms with mid-peace and tail defects, and immature forms (p > 0.05). No statistical differences were observed between the preoperative hormonal levels compared to the fertile control group (p > 0.05). Of 45 patients 15 (33.3 %) had successful, full-term pregnancies, including 6 via natural cycle intercourse, 2 by intrauterin insemination and 7 by intracytoplasmic sperm injection. Surgical correction of varicocele was associated with significant improvement in density, motility and sperm morphology evaluated using Kruger classification. 40