Mikroskobik ingüinal ve subingüinal varikoselektominin etkinlik ve güvenirliliğinin karşılaştırılması
The comparison of efficacy and safety of microscopic inguinal and subingual varicocelectomy
- Tez No: 496731
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada mikroskobik ingüinal ve subingüinal varikoselektomi operasyonlarını etkinlik-güvenirlilik açısından karşılaştırmayı amaçladık Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2002 yılından beri mikroskobik varikoselektomi yapılmaktadır. Olgular bir mikroskobik ingüinal bir mikroskobik subingüinal olmak üzere randomize edilmiştir. Bu çalışmada 2002 Ocak ayından 2018 yılı Ocak ayına kadar olan olgular retrospektif ve prospektif olarak değerlendirilmiştir. 2015 Aralık ayına kadar olan olguların dosyaları retrospektif olarak, 2016 Ocak ayından itibaren ise prospektif olarak planlanmıştır. Tüm hastalarda varikosel tanısı fizik muayene ile konulmuş, tanıyı zorlaştıran durumlarda radyolojik görüntülemelere başvurulmuştur. Çalışmamızda evli infertil olgularda operasyon süresi, bağlanan ven sayısı, korunan arter sayısı, postoperatif ağrı skorları(visual analoge scale=VAS),hasta memnuniyeti, cerrah memnuniyeti, sperm parametrelerindeki değişiklikler, testis kıvamı, gebelik oranları, hidrosel,testiküler atrofi,varikosel nüksü gibi komplikasyonlar karşılaştırılmıştır. Çocuk ve adölesanlarda gebelik ve sperm parametrelerine bakılamadığından bu olgular testis hipotrofisi ve postoperatif catch-up fenomeni açısından karşılaştırılmıştır. Hipotrofi etiyolojisinde karışıklık yaşanmaması için orşiopeksi ve inguinal herniotomi operasyonu geçiren hastalar çalışma dışı bırakılmışlardır. Evli olmayan erişkinlerde ise, gebelik oranları bakılamayacağı için başarı oranı semen analizi ile karşılaştırılmıştır. Bir yıl süre ile 3 aylık aralarla hastalar kontrole çağrılmış ve yukarıda detaylı olarak bahsedilen parametreler açısından değerlendirilmişlerdir. Verilerin analizi ve heriki grup arasındaki parametrelerin karşlaştırılmasında SPSS 20 windows paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 149 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 136'sı erişkin grupta,13'ü adölesan grupta incelenmiştir. Erişkin hasta grubunda tüm hastaların yaş ortalaması 28,14(20-41) yıl olarak tespit edildi. Adölesan yaş grundaki hastaları yaş ortalaması 13,4(11-18)yıl olarak tespit edildi. Gruplar arası demografik verilerde anlamlı fark yoktu. Heriki grup karşılaştırıldığında hastanede yatış süreleri,semen parametreleri,hormonal değişimler,gebelik oranları ve komplikasyon oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.Mikroskobik subinguinal varikoselektomi grubunda operasyon süresi anlamlı derecede uzundu.Mikroskobik inguinal varikoselektomi grubunda daha az ven bağlandığı,daha az arter korunması gerektiği tespit edildi. Tüm hastalar değerlendirildiğinde postoperatif 4.saat ve 24.saatte Mikroskopik subinguinal varikoselektomi grubunda ağrı puanları istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Adölesan gruptaki hastalarda testiküler catch-up büyüme oranı %38,4 olarak tespit edildi. Sonuç: Mikroskopik inguinal ve mikroskobik subinguinal varikoselektomi birbirinden farklı, birbirine karşı avantaj ve dezavantajları olan,etkin ve güvenli cerrahi yöntemlerdir.Etkinlik ve güvenirlilik oranları benzerdir.Bu konuda yapılacak yeni çalışmalar literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to compare the microscopic inguinal and subingual varicoselectomy operations in terms of their efficacy and safety. Materials and Methods: Microscopic varicocelectomy has been performed in our clinic since 2002. The cases were randomized to a microscopic inguinal and a microscopic subinguinal operation. In this study, the cases from January 2002 to January 2018 were evaluated retrospectively and prospectively. Until December 2015, the files of the cases were planned to be evaluated retrospectively and from January 2016 the files were evaluated prospectively. In all patients, varicocele was diagnosed by physical examination but in the cases for which the diagnosis was difficult, also radiological imaging was performed. In this study, we compared the duration of operations, the number of tied veins, the number of protected arteries, the postoperative pain scores (visual analogue scale=VAS), patient satisfactions, surgeon satisfaction, the changes in sperm parameters, the testicular consistency, the ratio of pregnancy, hydrocele, testicular atrophy, varicocele recurrence complications in married infertile cases. Since pregnancy and sperm parameters could not be evaluated in children and adolescents, these cases were compared with respect to the testicular hyphotrophy and postoperative catch-up phenomenon. In order to avoid confusion in the hypotrophic etiology, patients who underwent the orchiopexy and inguinal herniotomy operations were excluded from the study. Since the pregnancy rates could not be evaluated in unmarried adults, the success rate was compared with the seminal fluid analysis. The patients were called for one-year-follow up with three months periods and evaluated in terms of the parameters mentioned above in detail. SPSS 20 windows package program was used to analyze the data and compare the parameters between the two groups. Results: In total, 149 patients were included in the study. 136 of those patients were evaluated in the adult group and 13 in the adolescent group. The mean age of all patients in the adult patient group was 28.14 (20-41) years. The mean age of patients with adolescent age group was 13.4 (11-18) years. There was no significant difference in demographic data between the groups. When the two groups were compared, it is found out that there was no statistically significant difference in terms of hospital stay, seminal fluid parameters, hormonal changes, pregnancy rates and complication rates. In the microscopic subinguinal varicoselectomy group, the operation time was significantly longer. It is found out that in the microscopic inguinal varicoselectomy group, lesser numbers of veins were tied and fewer arterial preservation were needed. When all patients were evaluated, the postoperative pain scores at the 4th and 24th hour for the group of microscopic subinguinal varicoselectomy were statistically significantly lower. The testicular catch-up growth rate was found to be 38.4% in the adolescent group. Conclusion: Microscopic inguinal and microscopic subinguinal varicoselectomy are different, effective and safe surgical methods that have advantages and disadvantages against each other. Efficacy and safety ratios of the methods are similar. The new studies that will be done on this issue will have contributions to the literature.