In vitro ceratonia siliqua uygulamasının insan sperm kriyoprezervasyonuna bağlı oluşan dna hasarı üzerine terapotik etkisinin incelenmesi
Investigation of the therapeutic effect of in vitro ceratonia siliqua application on DNA damage caused by human sperm cryopreservation.
- Tez No: 920132
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Sperm ve testiküler doku kriyoprezervasyonu, 1953 yılından itibaren erkek infertilitesinde fertilitenin korunması amacıyla kullanılmaktadır. Ancak kriyoprotektanlarla dondurulan semen örneklerinin çözme sonrası vitalite, motilite ve DNA fragmantasyonu gibi fonksiyonel parametrelerinin olumsuz etkilendiği gösterilmiştir. Bu durum düşük fertilizasyon oranları, embriyonun gelişiminde yavaşlama, implantasyon potansiyelinde azalma ve artan abortus oranları ile ilişkilidir. Bu çalışmada, in vitro Ceratonia siliqua (keçiboynuzu) uygulamasının kriyoprezervasyon sonrası sperm parametreleri üzerindeki terapötik etkileri görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25-40 yaş arasında 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalar normozoospermik ve astenozoospermik olarak iki gruba ayrılmış ve semen örnekleri 6 grupta incelenmiştir. Örnekler, -196°C'de likit azot ile dondurulmuş ve çözme sonrası motilite, vitalite ve DNA fragmantasyonu değerlendirilmiştir. Ceratonia siliqua %0.01 konsantrasyonda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Sperm and testicular tissue cryopreservation has been used since 1953 as a method to preserve fertility in male infertility cases. However, studies have shown that functional parameters of semen samples frozen with cryoprotectants, such as vitality, motility, and DNA fragmentation, are adversely affected after thawing. This condition is associated with reduced fertilization rates, delayed embryonic development, decreased implantation potential, and increased abortion rates. This study aimed to investigate the therapeutic effects of in vitro Ceratonia siliqua (carob) application on sperm parameters following cryopreservation. Materials and Methods: The study included 50 patients aged 25–40 years. The patients were divided into two groups as normozoospermic and asthenozoospermic, and semen samples were evaluated in six groups. Samples were frozen at -196°C in liquid nitrogen, and post-thaw motility, vitality, and DNA fragmentation were assessed. Ceratonia siliqua was used at a concentration of 0.01%.