Şanlıurfa bölgesi kaynakçı profilinin araştırılması
Search for welder profile of Şanlıurfa reagion
  1. Tez No: 920171
  2. Yazar: BÜLENT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURGUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metal İşleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa'daki endüstri kuruluşlarının görüşleri alınarak kaynakçılık eğitiminin yeterlilik düzeyi, müfredat etkinliği, sosyal yararlılığı ve işverenlerin beklentilerini karşılama düzeyi gibi kriterler açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, kaynakçıların iş hayatındaki durumları ile aldıkları eğitim arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi ve eğer böyle bir ilişki varsa, bu ilişkinin yorumlanması amaçlanmıştır. Kaynakçılık eğitiminin incelenmesi ve mezunların iş bulma konusunda aldıkları eğitimden yararlanma derecelerini ortaya koyması, hem işletmelerin hem de kaynakçılık eğitimi veren ortaöğretim kurumları ve fakültelerin bu araştırmayı referans olarak kullanabilmesini sağlaması açısından çalışmayı önemli kılmaktadır. Araştırma kapsamında, Şanlıurfa ilinde bulunan ve ilgili Sanayi ve Ticaret Odalarından alınan bilgilere göre 600 işletme tespit edilmiştir. Yüz yüze görüşme anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen anket, Şanlıurfa'nın endüstri meslek lisesi metal teknolojisi alanını temsil eden pilot bölge olan Viranşehir ilçesinde uygulanmıştır. Uygulama, 3308 sayılı kanun gereği işletmelerde meslek eğitimi için öğrenci gönderilen işletmelere öncelik verilerek yapılmıştır. Toplamda 75 sanayi kuruluşunda çalışan yöneticilerle ve işletmelerde kaynakçı olarak çalışan 180 kişi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kaynakçılık eğitiminin, kaynakçıları iş hayatına hazırlama konusunda yeterlilik derecesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study by referring to the evaluations of industrials organisations in Şanlıurfa, welding education and training have been evaluated on the basis of its sufficiency level, school curriculum efficiency, social utility and satisfaction level of the expectations of employers; it is also aimed to find out if there is a meaningful connection between welders' status in their working life and their education and if there is such a connection to interpret this connection. Evaluation of welding education and training, exposition of the effect of the gradmates' education and training in their efforts to find employment, and the fact that both workshops and intermediate educational and education in institutions and faculties which may use this thesis as a reference study, all these make this research important. Within this research, due to the information that have been taken from the chamber of industry and trade in Şanlı Urfa, 600 industrial firms which employs welding workers have been determined. In this research face to face questionnaire method has been used. Faceto-face interview survey method was used and the survey was applied in Viranşehir district, the pilot region that will represent the study in the field of metal technology at the industrial vocational high school of Şanlıurfa. In this research, in accordance with the law of vocational training no 3308, the firms that give work to students are prioritised. This survey has been carried through face to face communication with people who are the managers, 75 industrial enterprise and 180 people who are welding workers in industrial firms. The results that obtained in this research show the level of efficiency of education and training of weldingin preparing the welders to the effective working life.