Miyokart enfarktüsü geçirmiş hastalarda viyabıl miyokart dokusu miktarının gösterilmesinde F-18 FDG PET/BT yönteminin katkısının belirlenmesi
Determining the contribution of the F-18 FDG pet/CT method in demonstrating the amount of viable myocardial tissue in patients with myocardial infarction
- Tez No: 920172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, Tc-99m-metoxyisobutylisonitrile (Tc-99m MIBI) kullanılarak gerçekleştirilen miyokart perfüzyon sintigrafisinde (MPS), semikantitatif segmental görsel skorlama yöntemleri ile stres ve istirahat görüntülemesinde sabit hipoperfüzyon/perfüzyon defekti saptanan hastalarda, Flor18 Florodeoksiglikoz (F-18 FDG) pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) ile miyokart viyabilite oranının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021-Aralık 2023 yılları arasında, daha önce miyokart enfarktüsü (MI) geçirmiş, iskemik-canlı doku araştırılması amacıyla Tc-99m MIBI MPS ve F-18 FDG PET/BT kardiyak viyabilite çalışması için başvuran hastaların görüntüleri, Cedars-Sinai QPS programında semikantitatif ve Corridor-4DM programında kantitatif olarak 17 ve 20 segment modeli ile değerlendirildi. MPS görüntülerinde fiks defekt okunan ve F-18 FDG PET/BT uygulanan 66 hasta çalışmaya dahil edilerek, perfüzyon görüntüleri viyabilite görüntüleri ile karşılaştırıldı. Hastalar EF değerlerine göre %35'in üstünde ve altında şeklinde gruplandırıldı. Bulgular: Stres/Rest sabit hipoperfüzyon/perfüzyon defekti gösteren EF>%35 grubunda 292 ve EF≤%35 olan 502 segmentte, sırasıyla 146(%50) ve 241(%48) segmentte viyabilite saptandı. Perfüzyon puanı 3 ve 2 olan segmentlerde sırasıyla %59 ve %47,1 oranında viyabilite saptandı. Toplam 66 hastadan 49'unda (%74,2) viyabilite ≥%20 oranında iken, 12 hastada (%18,1) %10-20 arası viyabilite bulundu. EF>%35 ve ≤%35 olan hastalarda rest perfüzyon defekt alanı ve FDG viyabıl doku yüzdeleri açısından anlamlı fark saptanmadı(p>0,05). Semikantatif hesaplamalar açısından 17 ve 20 segment arasında anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada, MPS'de segment bazında ortalama %48,7 oranında yanlış pozitif fiks hipoperfüzyon/perfüzyon defekti saptandığını ortaya koyduk. Orta ve ciddi düzeyde hipoperfüzyon/perfüzyon defekti gözlenen ve revaskülarizasyon planlanan hastalarda, F-18 FDG PET/BT ile viyabilite değerlendirmesinin rutin klinik pratiğe daha yaygın şekilde entegre edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to determine the myocardial viability rate using Fluorine-18 Fluorodeoxyglucose (F-18 FDG) positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) in patients with fixed hypoperfusion/perfusion defects identified in stress and rest imaging through semiquantitative segmental visual scoring methods in myocardial perfusion scintigraphy (MPS) performed with Tc-99m-methoxyisobutylisonitrile (Tc-99m MIBI). Materials and Methods: Between January 2021 and December 2023, the imaging of patients who had previously experienced a myocardial infarction (MI) and underwent Tc-99m MIBI MPS and F-18 FDG PET/CT cardiac viability studies to investigate ischemic-viable tissue was analyzed using the Cedars-Sinai QPS program for semiquantitative evaluation and the Corridor-4DM program for quantitative evaluation with 17- and 20-segment models. Sixty-six patients with fixed defects observed in MPS images and who underwent F-18 FDG PET/CT were included in the study, and perfusion images were compared with viability images. Patients were grouped based on their EF values as greater than 35% and less than or equal to 35%. Results: In the EF >35% group with fixed hypoperfusion/perfusion defects on stress/rest imaging, viability was detected in 146 (50%) of 292 segments. In the EF ≤35% group, viability was observed in 241 (48%) of 502 segments. Viability was detected in 59% and 47,1% of segments with perfusion scores of 3 and 2, respectively. Among the 66 patients, 49 (74,2%) had viability ≥20%, while 12 patients (18,1%) had viability between 10-20%. No significant difference was observed in resting perfusion defect areas or percentages of FDG-viable tissue between patients with EF >35% and EF ≤35% (p >0,05). Similarly, no significant difference was found between the 17 and 20 segment semi-quantitative calculations (p >0,05). Discussion and Conclusion: In this study, we revealed that an average of 48,7% of false-positive fixed hypoperfusion/perfusion defects were detected on a segmental basis in MPS. We recommend the more widespread integration of F-18 FDG PET/CT viability assessment into routine clinical practice, particularly in patients with moderate to severe hypoperfusion/perfusion defects and planned revascularization.