Plazma osmolaritesinin ST yükselmeli miyokartenfarktüsü hastalarında no-reflow ile ilişkisi
The relationship of plasma ozmolarity with NO-reflow in patients with ST elevated myocardial infarction
- Tez No: 780812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, primer perkütan koroner girişim (PKG) ile tedavi edilen ST yükselmeli miyokard enfarktüslü (STEMI) hastalarda plazma ozmolaritesi ile no-reflow gelişimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, pPKG geçirmiş ardışık 1.294 STEMI hastası dahil edildi. Her hasta için, aşağıdaki denklemi kullanarak plazma osmolaritesini ölçtük; 2 x sodyum + 0,9 glikoz + 0,93 x üre x 0,5. Bulgular: Çalışmada anjiyografik no-reflow oluşumu %21,7 (n = 281) idi. Ortalama plazma ozmolarite düzeyi, no-reflow hastalarında, no-reflow olmayanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksekti (sırasıyla 300,6 ± 9,4 mOsmol/L'ye karşı 292,8 ± 10,5 mOsmol/L p< 0,001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, plazma ozmolaritesinin no-reflow gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğu bulundu (Odds oranı: 1,061, %95 Güven aralığı: 1,045-1,076, p < 0,001). Alıcı çalışma karakteristik eğrisi analizinde, no-reflow tahmini için optimal plazma ozmolarite değeri, %91,8 duyarlılık ve %45,8 özgüllük ile > 290,2 mOsmol/L idi. Sonuç: Çalışmamız, primer PKG geçirmiş STEMI hastalarında daha yüksek plazma ozmolaritesinin no-reflow gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to evaluate the association of plasma osmolarity with no-reflow development in patients with ST elevation myocardial infarction (STEMI) who were treated with primary percutaneous coronary intervention (pPCI). Methods: Included in this retrospective study were 1,294 consecutive STEMI patients who had undergone primary PCI. For each patient, we measured the plasma osmolarity using the following equation; 2 x sodium + 0.9 glucose + 0.93 x urea x 0.5. Results: The occurrence of angiographic no-reflow was 21.7% (n = 281) in the study. The mean plasma osmolarity level was significantly higher in patients with noreflow compared to those without no-reflow (300.6 ± 9.4 mOsmol/L vs 292.8 ± 10.5 mOsmol/L p< 0.001, respectively). In multivariate logistic regression analysis, plasma osmolarity was found to be independently associated with no-reflow development (Odds ratio: 1.061, 95% Confidence interval: 1.045-1.076, p < 0.001). In a receiver operating characteristic curve analysis, the optimal value of plasma osmolarity for the prediction of no-reflow was > 290.2 mOsmol/L with sensitivity of 91.8% and specificity of 45.8%. Conclusion: This is the first study to demonstrate that higher plasma osmolality is independently associated with no-reflow development in patients with STEMI who have undergone primary PCI.