İç mekan tasarımında esneklik ve değişebilir tasarım yaklaşımlarının, paylaşımlı konut örnekleri üzerinden incelenmesi
Examining flexibility and changeable design approaches in interior design through shared housing examples
- Tez No: 920178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURT ORKUN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geçmişten günümüze konut anlayışı, tarihteki olaylardan etkilenip gelişerek mekânsal düzenlemelere gidilerek konut kavramında gelişmelere sebebiyet vermiştir. Bireyler yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdiği konutlarda, kendilerine ait alanlar ile güvende hissetme ihtiyacı duymaktadır. Mekânsal aidiyet hissinin oluşmasındaki en önemli faktörlerden biri olan kendileme süreci ile yaşam alanları kişiselleştirilerek mekân ile birey arasında aidiyet hissi meydana getirmektedir. Geleneksel konutlardan sıyrılan değişip dönüşen çağdaş konut anlayışında mekanların sınırları kaldırılmak istenmektedir. Bu hedef doğrultusunda esnek mekanların gelişimi başlamıştır. Öncesinde mekânda esneklik sağlanmaya çalışırken günümüzde bireysel konutlarımıza ait olan sosyal alanların ortak kullanımı ile konutlara eklenen esnek ve değişebilir tasarımsal yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada geçmişten günümüze konutun değişim süreçleri ele alınırken günümüzde değişip dönüşen çağdaş yaşam mekanlarının paylaşımlı konut örnekleri üzerinden, iç mekân tasarımında esneklik ve değişebilir tasarım yaklaşımları Nef firmasının Foldhome proje örneği üzerinden incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, the understanding of housing has been affected by historical events and developed, leading to developments in the concept of housing by making spatial arrangements. Individuals need to feel safe with their own spaces in the residences where they spend most of their lives. With the process of appropriation, which is one of the most important factors in creating the feeling of spatial belonging, living spaces are personalized and create a feeling of belonging between the place and the individual. In the contemporary concept of housing, which changes and transforms from traditional housing, the boundaries of spaces are intended to be removed. In line with this goal, the development of flexible spaces has begun. While we were previously trying to provide flexibility in space, today flexible and changeable design approaches have emerged with the common use of social areas belonging to our individual residences. In this study, while the transformation processes of housing from past to present are discussed, flexibility and changeable design approaches in interior design are examined and evaluated through the example of Nef company's Foldhome project, through shared housing examples of contemporary living spaces that are changing and transforming today.