Dişi akkeçilerde üreme aksı hormonlarının yıllık değişimi
Annual changes in the reproductive axis hormones in female white goats
  1. Tez No: 920190
  2. Yazar: SİMGE TÜTENK DOĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada. 1.5 yaşlı 5 baş ve 2.5 yaşlı 5 baş olmak üzere toplamda 10 baş dişi Akkeçi'de Gonadotropin Salgılatıcı Hormon (GnRH), Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lüteinleştirici Hormon (LH) östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının bir yıl boyunca değişimleri farklı fizyolojik dönemler, canlı ağırlık ve yaş faktörüne göre incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre dişi Akkeçilerde Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım ayları ile aşım,gebelik,laktasyon dönemlerinde GnRH (ng/L), FSH (mIU/ml), LH (mIU/ml), östrojen (ng/L), progesteron (ng/ml) ve prolaktin (ng/mI) hormonlarının genel ortalamaları sırasıyla; 18.65±1.547, 19.10±1.390, 22.13±1.764, 18.77±1.664, 21.41±1.879, 22.67±2.054, 18.18±1.400, 19.90±1.744, 26.08±1.386, 16.46±1.462, 18.54±1.129, 16.44±1.145, 1.26±0.107, 1.24±0.158, 1.26±0.158, 1.30±0.167, 1.39±0.178, 1.26±0.163, 1.36±0.177, 1.21±0.164, 1.48±0.155, 2.36±0.189, 1.48±0.139, 2.30±0.256, 1.94±0.186, 2.25±0.232, 1.87±0.276, 1.75±0.244, 2.18±0.191, 2.17±0.154, 2.96±0.711, 1.96±0.236, 1.82±0.132, 2.60±0.339, 2.26±0.262, 2.29±0.175, 14.21±3.790, 8.66±3.536, 14.60±5.064, 13.16±4.404, 17.51±5.204, 15.90±4.530, 20.69 ±5.189, 20.29±5.113, 19.46±4.557, 24.51±5.436, 19.34 ±4.537, 18.43±4.461, 2.99±0.304, 4.09±0.373, 3.86±0.389. 3.22±0.371, 3.50±0.408, 2.43±0.350, 3.26±0.374, 2.93±0.358, 3.65±0.248, 3.54±0.317, 4.20±0.317, 4.00±0.366, 20.83±4.177, 12.47±4.388, 24.92±7.452, 23.15±6.821, 25.92±7.168, 34.34±7.431, 34.76±7.329, 34.34±6.681, 33.47±6.783, 40.45±7.425, 35.58±6.460, 29.85±6.150; 17.50±1.032, 19.02±0.726, 21.65±0,766, 1.92±0.092, 1.47±0.080 1.34±0.071, 2.43±0.203, 2.02±0.108, 2.22±0.154, 21.93±4.764, 13.81±3,192, 18.77±3.914, 3.87±0.234, 3.63±0.176, 3.15±0.149, 38.02±6.675, 22.24±4.863 ve 32.56±6.424 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the annual changes in Gonadotropin-Releasing Hormone (GnRH), Follicle-Stimulating Hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH), estrogen, progesterone, and prolactin hormones were examined in a total of 10 female White goats, consisting of 5 goats aged 1.5 years and 5 goats aged 2.5 years, considering different physiological periods, body weight, and age factors. According to the research results, the general averages of GnRH (ng/L), FSH (mIU/ml), LH (mIU/ml), estrogen (ng/L), progesterone (ng/ml), and prolactin (ng/ml) hormones in female Akkeçiler during the months of December, January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, as well as during the breeding, pregnancy, and lactation periods, were determined follows: 18.65±1.547, 19.10±1.390, 22.13±1.764, 18.77±1.664, 21.41±1.879, 22.67±2.054, 18.18±1.400, 19.90±1.744, 26.08±1.386, 16.46±1.462, 18.54±1.129, 16.44±1.145, 1.26±0.107, 1.24±0.158, 1.26±0.158, 1.30±0.167, 1.39±0.178, 1.26±0.163, 1.36±0.177, 1.21±0.164, 1.48±0.155, 2.36±0.189, 1.48±0.139, 2.30±0.256, 1.94±0.186, 2.25±0.232, 1.87±0.276, 1.75±0.244, 2.18±0.191, 2.17±0.154, 2.96±0.711, 1.96±0.236, 1.82±0.132, 2.60±0.339, 2.26±0.262, 2.29±0.175, 14.21±3.790, 8.66±3.536, 14.60±5.064, 13.16±4.404, 17.51±5.204, 15.90±4.530, 20.69 ±5.189, 20.29±5.113, 19.46±4.557, 24.51±5.436, 19.34 ±4.537, 18.43±4.461, 2.99±0.304, 4.09±0.373, 3.86±0.389. 3.22±0.371, 3.50±0.408, 2.43±0.350, 3.26±0.374, 2.93±0.358, 3.65±0.248, 3.54±0.317, 4.20±0.317, 4.00±0.366, 20.83±4.177, 12.47±4.388, 24.92±7.452, 23.15±6.821, 25.92±7.168, 34.34±7.431, 34.76±7.329, 34.34±6.681, 33.47±6.783, 40.45±7.425, 35.58±6.460, 29.85±6.150; 17.50±1.032, 19.02±0.726, 21.65±0,766, 1.92±0.092, 1.47±0.080 1.34±0.071, 2.43±0.203, 2.02±0.108, 2.22±0.154, 21.93±4.764, 13.81±3,192, 18.77±3.914, 3.87±0.234, 3.63±0.176, 3.15±0.149, 38.02±6.675, 22.24±4.863 ve 32.56±6.424.