Akkeçilerde aşım öncesinde teke göstermenin bazı üreme hormonlarının seviyelerine etkisi
Effect of buck existence on some reproductive hormone levels during pre-mating in white goats
  1. Tez No: 555043
  2. Yazar: ALİ ŞENOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Akkeçilerde aşım öncesinde teke göstermenin serum progesteron, östrojen ve FSH seviyelerine etkisi incelenmiştir. Üreme sezonunda yapılan çalışmada, deneme başlangıcında, erkeklerden izole olarak barındırılmakta olan 20 baş dişi Akkeçiden 1. kan örneği (0. gün) alınmıştır. 13. günde, uygulama grubundaki dişiler, teke etkisinin oluşturulması için, tekelerin bulunduğu ağılın yanındaki ağıla getirilmiştir. Uygulama grubuna teke gösterilmesinden 2 gün sonra 2. kan alımı gerçekleştirilmiştir. Uygulama grubuna 7 gün teke gösterildikten sonra uygulama ve kontrol grupları birleştirilerek 1 baş teke sürüye katılmış ve doğal aşıma da imkan sağlanmıştır. Grupların birleştirilmesinden 2 gün sonra 3. kan alımı, denemenin 42. gününde ise 4. kan alımı gerçekleştirilmiştir. Kontrol ve uygulama grup ortalamalarına ait sırasıyla 1., 2., 3., 4. kan alımlarındaki progesteron değerleri; 2.13±0.754, 2.44±0.681, 1.37±0.480, 1.81±0.429 ve 1.74±0.413, 1.38±0.396, 0.82±0.113, 1.04±0.122 ng/ml olarak, östrojen değerleri; 9.02±3.06, 7.94±2.40, 7.09±1.90, 8.94±2.04 ve 7.02±1.30, 4.59±0.604, 5.14±0.463, 4.03±0.985 ng/L olarak, FSH değerleri; 1.61±0.419, 1.25±0.274, 1.58±0.380, 1.42±0.368 ve 1.31±0.274, 1.01±0.168, 0.79±0.0422, 1.01±0.153 mIU/ml olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Akkeçilerde, aşım öncesinde teke etkisi uygulamasının, östrojen, progesteron ve FSH seviyelerinde istatistik olarak anlamlı bir değişime neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of buck presence on serum progesterone, estrogen and FSH levels during the pre-mating in White Goats were investigated. At the begining of study, first blood sample (day 0) taken from 20 female White Goats isolated away from bucks at mating season. At day 13, female goats of trial group was placed in a pen next to that of bucks in order to provide buck effect. Second blood sample was taken after two days following buck presence for treatment group. Seven days later, trial and control groups were merged together, then one buck was introduced in order to provide natural mating. Third blood sampling was performed after 2 days following merging, 4th was on 42th day. Mean of progesterone levels in control and trial groups for 1st, 2nd, 3rd, 4th blood samples were found as 2.13±0.754, 2.44±0.681, 1.37±0.480, 1.81±0.429 and 1.74±0.413, 1.38±0.396, 0.82±0.113, 1.04±0.122 ng/ml, respectively. Estrogen levels were 9.02±3.06, 7.94±2.40, 7.09±1.90, 8.94±2.04 and 7.02±1.30, 4.59±0.604, 5.14±0.463, 4.03±0.985 ng/L and FSH levels were 1.61±0.419, 1.25±0.274, 1.58±0.380, 1.42±0.368 and 1.31±0.274, 1.01±0.168, 0.79±0.0422, 1.01±0.153 mIU/ml. In conclusion, buck presence treatment does not affect significantly estrogen, progesterone and FSH level in White Goats.