2-6 yaş arası koklear implantasyon geçiren çocuklarda dil gelişimi ve ailenin implanta bakış açısının değerlendirilmesi
Language development in children with cochlear implantation between 2-6 years of age and evaluati̇ng the family's implant perspecti̇ve
  1. Tez No: 920194
  2. Yazar: EBRU NUR ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu tez, 2-6 yaş aralığında koklear implant (Kİ) kullanan çocukların dil gelişimini değerlendirmek ve ailelerin koklear implant sürecine yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Kİ sonrası işitsel-sözel eğitim süresinin dil gelişimine etkileri ve ailelerin süreçteki rolü üzerinde durulmuştur. Materyal ve Metod: Araştırma tanımlayıcı bir araştırma olup, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 70 çocuk ve ebeveynleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, hasta tanılama formu,“Ailesel Bakış Perspektifi Anketi”(ABPA) ve DENVER II dil gelişimi testi aracılığıyla toplanmıştır. Çocukların dil gelişim düzeyleri Kİ yaşı ve işitsel-sözel eğitim süreleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kİ'nin dil gelişimini olumlu etkilediği, çocukların işitme kaybı tanısını 6,74±5,36 ayda aldıkları, genellikle Kİ uygulanmasının 21,59±8,69 ayda yapıldığı, 49±10,63 ay süre Kİ kullandıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim:This thesis aims to evaluate the language development of children aged 2–6 years who use cochlear implants (CI) and to examine their families' perspectives on the CI process. Specifically, it emphasizes the effects of auditory-verbal therapy following implantation on language development and the role of families in this process. Materials and Methods: The study was conducted with 70 children and their parents at Istanbul Training and Research Hospital. Data were collected using the " Children With Cochlear İmplants: Parental Perspectives (CCIPP) and Denver II, standardized language development tests. The children's language development was assessed based on their age at implantation and the duration of auditory-verbal therapy. Results: It was observed that CI positively affected language development, that children were diagnosed with hearing loss at an average of 6.74±5.36 months, and CI was generally applied at an average of 21.59±8.69 months. They were found to have used CI for an average duration of 49±10.63 months.