Periton diyalizi ile tedavi edilen son dönem böbrek yetmezliği hastalarında yürüme parametreleri, postür ve solunum kas kuvveti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between walking parameters, posture and respiratory muscle strength in patients with end-stage kidney failure treated with peritoneal dialysis
- Tez No: 920204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı periton diyalizi ile tedavi edilen son dönem böbrek yetmezliği hastalarında yürüme parametreleri, postür ve solunum kas kuvvetinin değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı tarafından periton diyalizi ile tedavi edilen 32 son dönem böbrek yetmezliği hastası çalışma grubuna, kronik hastalığı olmayan 25 sağlıklı birey ise kontrol grubuna alındı. Katılımcıların yürüme parametreleri giyilebilir hareket analizi sistemi ile (BTS G-Walk), postür analizi akıllı telefon uygulaması (PostureScreen Mobile®) ile, solunum kas kuvvetleri ise ağız içi basınç ölçer (Micro RPM, Micro Medical Ltd, Kent, UK) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate gait parameters, posture, and respiratory muscle strength in patients with end-stage renal failure treated with peritoneal dialysis, and to investigate the relationships between these factors. To achieve this aim, a study group consisting of 32 end-stage renal failure patients receiving peritoneal dialysis selected from the Department of Internal Medicine, Division of Nephrology, Dokuz Eylül University and a control group of 25 healthy individuals without chronic diseases were enrolled in the study. Gait parameters were evaluated using a wearable motion analysis system (BTS G-Walk), posture analysis was performed with a smartphone application (PostureScreen Mobile®), and respiratory muscle strength was measured using an intraoral pressure meter (Micro RPM, Micro Medical Ltd, Kent, UK).