Psöriatik artritli hastalarda metabolik sendrom sıklığı ve kardiyovasküler risk
Prevalence of metabolic syndrome and degree of cardiovascular disease risk in patients with psoriatic arthritis
- Tez No: 920205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YAZISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Metabolik sendrom, insulin direnci, dislipidemi, abdominal obezite ve hipertansiyon gibi her biri kardiyovasküler risk faktörü olan hastalıklar bütünüdür. PsA, ciltte ve eklemde kronik inflamasyonla seyreden spondiloartrit grubu artrit tipidir. Eklemde kronik inflamasyonla seyreden RA ve ciltte kronik inflamasyonla seyreden psöriasis hastalarında Mets sıklığının ve kardiyovasküler risklerin arttığını gösteren birçok çalışma mevcuttur. PsA ve Mets sıklığını gösteren çalışam sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada PsA'lı hastalarımızdaki Mets sıklığını ve kardiyovasküler riskleri belirlemeyi amaçladık. PsA tanısı almış ortalama yaşı 44.7±11.6 olan 102 hasta (72 kadın, 30 erkek) ve kontrol grubu olarak RA tanısı almış ortalama yaşı 47±11.6 olan 102 hasta (76 kadın , 26 erkek) çalışmaya alındı. MetS tanısı NCEP ATP III ve IDF kriterlerine göre konuldu. 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riski ve koroner arter hastalığı riski Framingham Risk skoruna göre hesaplandı. PsA'lı hastalarda MetS sıklığının RA'dan anlamlı olarak daha fazla (NCEP ATP III 'e göre %40.6'ya karşı %24.7) olduğu saptandı. PsA klinik alttipleri arasında MetS açısından anlamlı fark bulunmadı. PsA tanılı kadın hastalarda erkeklere göre MetS daha fazla saptandı (p =0.009). Fakat RA 'lı hastalarda cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmadı. PsA tanılı hastalarda trigliserid düzeyi anlamlı olarak (p=0.019) daha yüksek bulundu. PsA hastalarının HDL düzeyleri daha düşük olmasına rağmen MetS tanı kriteri açısından değerlendirildirğinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. 10 yıllık kardiyovasküler ve koroner arter hastalığı riski açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu. RA 'lı hastalarda cinsiyetler arası karşılaştırmada erkeklerde kardiyovasküler risk daha yüksekti. Çalışma sonucumuz literatürdeki diğer üç çalışma ile uyumlu olarak PsA'da MetS sıklığının hem genel populasyon hem de yaş ve cinsiyet olarak benzer RA hastalarından daha fazla olduğunu gösterdi. KVH ve KAH riski açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Bulgularımız, PsA'li hastaların MetS ve KVH'lar açısında takip ve taramalarının düzenli aralıklarla yapılması gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome(MetS) is a cluster of diseases such as insulin resistance, dyslipidemia, abdominal obesity, and hypertension each of which are cardiovascular risk factors. Psoriatic arthritis(PsA) is a form of arthritis of spondyloarthritis type manifesting with chronic skin and joint inflammation. There are a number of studies indicating a higher Mets prevalence and increased cardiovascular risks in RA patients with chronic joint inflammation as well as in psoriatic patients with chronic skin inflammation. Studies investigating co-incidence of PsA and Mets are quite limited in number. In this study we aimed to identify the prevalence of Mets and the cardiovascular risk factors of our patients with PsA. A hundred and two patients (72 females, 30 males) at an average age of 44.7±11.6 years who were diagnosed to have PsA were included into the study. Control group comprised of 102 RA patients (76 females and 26 males) at an average age of 47±11.6 years. MetS diagnosis was established depending on NCEP ATP III and IDF criteria. Ten-year risk of developing cardiovascular disease and coroner artery disease was estimated based on Framingham Risk score. Prevalence of MetS in PsA patients was determined to be significantly higher compared to RA patients (40.6% to 24.7% according to NCEP ATP III). There was no significant difference among clinical PsA sub-types in terms of MetS. More female patients with PsA were diagnosed to have MetS in comparison to male PsA patients (p =0.009). RA patients, on the other hand, were found to have no significant variance when compared based on their gender. PsA patients were revealed to have significantly higher triglyceride levels (p=0.019). Despite PsA patients had lower HDL levels, this difference was not significant when evaluated in terms of MetS diagnosis criteria. There was no significant difference between the two groups regarding the 10-year risk of developing cardiovascular disease and coronary artery disease. When the RA patients were compared according to their gender, males were found out to have a higher risk of cardiovascular disease. Our results, in a similar manner with three other studies in the literature, suggest that MetS prevalence is higher in PsA patient compared to both general population and to age and sex-matched RA patients. Two groups had no significant difference in their risks of developing CVD and CAD. Taken together, these finding indicates the necessity that patients with PsA should be regularly followed and screened considering MetS and cardiovascular diseases.