Si-(Mo:PVC) yapısının elektrik ve dielektrik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the electric and dielectric characteristics of si-(Mo:PVC) structure
  1. Tez No: 920217
  2. Yazar: HASAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASHAR AZIZIAN KALANDARAGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı, aynı n-Si alttaşını kullanarak Au/n-Si (MS), Au/PVC/n-Si (MPS1) ve Au/PVC: Molibden (Mo)/n-Si (MPS2) yapılarının PVC ve Mo:PVC ara katmanlarının Schottky bariyer diyotlarının (SBD) elektro-fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Mo nanoyapısının ortalama kristalit boyutu, X-ışını kırınımı (XRD) ile hesaplanmaktadır. Bu yapıların temel elektriksel özelliklerini elde etmek için I-V verileri ölçülmektedir. Bu diyotların akım iletim mekanizmaları (CCM) ve yüzey durumlarının enerjiye bağlı dağılımları (Nss) Card-Rhoderick yöntemi ile elde edilmiştir. Deneysel bulgulara göre, PVC ve Mo katkılı PVC arayüz polimer katmanlarının kullanılması, idealite faktörünü (n), seri direnci (Rs), Nss ve kaçak akımı (I0) azaltarak, Rsh ile birlikte Bariyer Yüksekliklerini (BH) artırarak SBD'lerin performansını geliştirmiştir. Geniş bir frekans aralığında (100Hz-1MHz) dielektrik sabiti (ε')/kaybı (ε'') ve AC elektriksel iletkenliği (σac) incelemek için kapasitans/iletkenlik-frekans (C/G-f) ölçümleri kullanılmaktadır. Düşük frekanslarda gözlemlenen negatif kapasitans/dielektrik kökeni kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the same n-Si wafer is used to generate Au/n-Si (MS), Au/PVC/n-Si (MPS1), and Au/PVC: Molybdenum (Mo)/n-Si (MPS2) structures in order to examine the effects of PVC and Mo:PVC interlayers on the electrophysical characteristics of Schottky barrier diodes (SBDs). The mean crystallite size of the Mo nanostructure is computed by the X-ray diffraction (XRD). The I-V data is measured to derive the fundamental electrical properties of these structures. These diodes' current-conduction mechanisms (CCMs) and energy-dependent distributions of surface states (Nss) are obtained according to the Card-Rhoderick method. By reducing the ideality factor (n), series resistance (Rs), Nss, and leakage current (I0), as well as raising Rsh together with Barrier Height (BH), the usage of PVC and Mo-doped PVC interfacial polymer layers improves the performance of SBDs based on the experimental findings. Capacitance/conductance-frequency (C/G-f) measurements are used to study the dielectric-constant (ε')/loss (ε'') and ac electrical-conductivity (σac) of them in a wide frequency range (100Hz-1MHz). The origin of the observed negative capacitance/dielectric at low frequencies is thoroughly covered.