Ambiguity resolution algorithms for direction of arrival estimation
Geliş yönü kestirimi için belirsizlik çözme algoritmaları
- Tez No: 920240
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yön bulmada, anten açıklığının artması ile birlikte açısal doğruluğun da arttığı bilinmektedir. Ancak, açıklık teorik sınırın üzerinde büyütülemez, bu da eleman aralığının dalga boyunun yarısından küçük olması gerektiği anlamına gelir. Literatürde, bu sınırı aşan ancak çeşitli bozulmalar için dizi performansındaki dayanıklılıktan ödün verme gerektiren yöntemler mevcuttur. Bu tezde, belirsizlik çözümleme teknikleri incelenmiş ve bir belirsizlik çözümleme yöntemi ile birlikte yeni bir dizi yapısı önerilmiştir. Daha spesifik olarak, dört elemanlı düzlemsel bir yapıda SODA (İkinci Derece Fark Dizi) geometrisi kullanılmasının ve dizinin 360 derece yüksek doğruluk ve izometrik yanıt ile döndürülmesinin önerildiği bir yöntem sunulmuştur. Bu bağlamda, genlik ve faz karşılaştırma yöntemleri, Hibrit Genlik/Faz, Hibrit Genlik/MUSIC (Çoklu Sinyal Sınıflandırması), dönen interferometre ile SODA (İkinci Derece Fark Dizi) interferometre yöntemleri gibi çeşitli belirsizlik çözümleme yöntemleri ele alınmış ve performansları karşılaştırılmıştır. SODA dizi yapısının potansiyeli dikkate alınarak, SODA yapısı dört elemanlı düzlemsel bir formla değiştirilmiştir. Bu yapı belirsizlik içermese de doğrusal bir diziye benzemekte ve bu nedenle belirli yönlerde performansı kısıtlanmaktadır. Bu eksikliği gidermek ve izometrik bir açısal yanıt elde etmek için diziyi 360 derece döndürülmesi önerilmiştir. Döndürmenin Doppler etkisi dikkate alınmış ve çeşitli SODA yapıların performansı hem Cramér-Rao Sınırı (CRB) hem de simülasyonlar kullanılarak incelenmiştir. Önerilen SODA yapısının çok etkili olduğu ve dizinin doğruluğunun büyük ölçüde arttığı, belirsizlik oluşturmadan yüksek doğruluk sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In direction finding, it is well known that angular accuracy increases as the array aperture increases. However, array aperture cannot be made larger than the theoretical limit which indicates that inter-element spacing should be less than half the wavelength. In the literature, there are methods which overcome this limit with a trade off on the array robustness for different distortions. In this thesis, ambiguity resolution techniques are investigated and a new array structure together with an ambiguity resolution method is proposed. More specifically, it is proposed to use SODA geometry in four elements planar structure and rotate the array to cover 360 degrees with high accuracy and isometric response. In this context, different methods of ambiguity resolution such as amplitude and phase comparison methods, Hybrid Amplitude/Phase, Hybrid Amplitude/MUSIC (MUltiple SIgnal Classification), rotating interferometer, and SODA (Second Order Difference Array) interferometer methods are considered and their performances are compared. Considering the potential of the SODA array structure, SODA structure has been modified to have four elements planar form. While this structure has no ambiguity, it is almost close to a linear array and hence its performance is handicapped in certain directions. In order to remove this deficiency and have an isometric angular response, it is proposed to rotate the array to have 360 degrees of coverage. The Doppler effect due to rotation is accounted for and the performance of a variety of SODA structures are investigated by using both Cramér-Rao Bound (CRB) and simulations. It is shown that the proposed SODA structure is very effective and the array accuracy is significantly high without imposing ambiguity.