Basın işletmelerinde bir satış arttırma çabası olarak promosyon (lotarya)
Promotion (lottery) as an effort for sale increase in press establishments
  1. Tez No: 92027
  2. Yazar: CENGİZ ÖZDİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ BASIN İŞLETMELERİNDE BİR SATIŞ ARTTIRMA ÇABASI OLARAK PROMOSYON (LOTARYA) Cengiz ÖZDİKER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Prof. Dr. Birol TENEKECİOĞLU Kısa vadede toplumların yönetiminde ve yönlendirilmesinde etkili olan;“basın”yasama, yürütme ve yargı güçlerine ilaveten dördüncü kuvvet olarak tanımlanır. Uzun vadede ise, toplumların oluşup gelişmesinde ve yönlendirilmesinde; yasama, yürütme ve yargı güçlerinin kullanılma biçimlerinin şekillendirilmesinde geniş anlamda, tek kuvvettir. İşlev ve etki bakımından önemli olan bu toplumsal kurumun, verimli ve etkili olarak çalışabilmesi ile gelişebilmesi için işletmecilik yöntemlerinden ve modern pazarlamadan büyük ölçüde yararlanılması gerekir. Temel işlevleri haber vermek, bilgilendirmek olan gazetelerde, promosyonun yaygınlaşmasıyla birlikte gazete tirajlarını belirleyen olgu“habercilik”olmaktan çıkarak, promosyon malzemesinin niteliğine dönüşmüştür. Promosyon günümüzde asıl işlevi olan“tanıtım”ı bırakmış, tanıtım yerine tamamıyla ticari amaca yönelerek bir tür“satış”işlevini üstlenmiştir. Basının temel işlevlerinden uzaklaşmasmdan-tekelleşmeye, özdenetimden- sosyal maliyete kadar sorgulanan“promosyon (lotarya)”okuyucu-yayıncı-devlet üçgeninde düzenlemeler gerektirmektedir.“Basın İşletmelerinde Bir Satış Arttırma Çabası Olarak Promosyon (Lotarya)”günümüz basın işletmeciliğinin gelişen promosyon (lotarya) boyutuna yönelik bir araştırma niteliğinde olup, basın işletmeleri açısından hedef pazarın seçimi ve pazarlama karmasının geliştirilmesinden 4P kuramına kadar, (Mamul planlaması ve geliştirilmesi, dağıtım kanallarının seçimi ve fiziksel dağıtım, fiyatlandırma, satış arttırma çabaları) değerlendirilmekte, ayrıca Türkiye'de basın işletmeciliği ve promosyonla ilgili hukuki, idari ve mali mevzuat incelenmektedir. Türk basınında okuyucu kazanma ve satış arttırma çabalarının incelendiği kuramsal bölüm yanında okuyucuların gazete okuma alışkanlıkları, gazetelerin pazarlama açısından değeri, gazete (marka) bağlılığı, satın alma eğilim ve alışkanlıkları ile satış arttırma çabalarının gazete satın alma davranışlarına etkisi gibi temel göstergeler anket yöntemiyle araştırılmıştır. Basın işletmelerinin pazarlama yönetimi ve pazarlama politikaları ile satış arttırma çabalarının“basının temel işlevleriyle”paralel yürütülmesinin yararlı olacağı ve bu yöndeki satış arttırma etkinliğinin toplam tirajı arttırabileceği sonucuna varılmıştır. /
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROMOTION (LOTTERY) AS AN EFFORT FOR SALE INCREASE IN PRESS ESTABLISHMENTS Cengiz OZDIKER Management Department Anadolu University, Institute of Social Sciences, May, 1999 Advisor: Prof. Dr. Birol TENEKECİO?LU“Press”, that is, in short term, effective in the administration and orientation of societies, is defined as the fourth power in addition to the legislation, execution and judiciary powers. As far as long term is concerned, it is in general sense the only power in shaping the means employed in the use of these three powers for the formation, development and orientation of societies. For this social institution, important owing to its function and impact, to be operated and developed productively and efficiently, it should be made use of management methods and modern marketing on a large scale. In the newspapers whose basic functions are to be informative and acknowledging, together with the widespread use of promotion, the concept“informative”that long designated circulation rates has now turned out to be a quality of the promoted good. Presently, promotion has left its basic function of advertising, instead undertaken the function of a sort of“selling”by directing itself completely to commercial purposes. Promotion (Lottery) which is under cross-examining ranging from estrangement of press from its basic functions to monopolization, from its self- regulation to societal cost, necessitates regulations in the triangle of Reader-Publisher- State. In“Promotion (Lottery) As An Effort For Sale Increase In Press Establishments”being as a research directed to the dimension of the present press management, the selection of target market in view of press establishments, that ranges from the development of marketing composition to the theory of 4P (production planning and its development, selection of distribution channels and physical distribution, pricing and sale increase efforts) is evaluated, and moreover, legal, administrative and financial bodies of current laws in relation to press management and promotion in Turkey are examined. Alongside the theoretical part in which reader wining and sale increase efforts in Turkish press is examined, the essential indicators such as habits of newspaper readers, asset of newspapers in view of marketing, newspaper (trademark) addictions, purchasing inclinations and habits together with the impact of sale increase efforts on purchasing attitudes have been examined. As a result, it has been concluded that market management of press establishments and marketing policies with sale increase efforts in parallel with the implementation of“basic functions of press”will be useful and the activities of the sale increase efforts in this direction shall increase total circulation rates.