Kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi
Accounting of crypto assets
  1. Tez No: 699768
  2. Yazar: MUSTAFA ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yaşadığımız çağda teknoloji hızla gelişmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber bir takım sorunlara teknolojik çözümler bulunduğu iddia edilmektedir. Gelişim o kadar hızlıdır ki bir konuyu anlamaya vakit bulamadan yeni konular peşi sıra gelmektedir. İşte tam da bankacılık ve para transferi alanında bir soruna karşılık bir çözüm ürettiğini iddia eden Bitcoinin tanıtılmasının ardından kripto para, kripto varlık, jeton, dağıtılmış defter, blokzincir, akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz uygulamalar gibi birçok yeni kavram dilimizde yer edinmiştir. Bir kavramın içini dolduramadan yenileri gelmeye devam etmektedir. Teknolojik gelişimler beraberinde işletmelerin iştigal ettiği ekonomik varlıkları da etkilemiştir. Bu varlıklar piyasada alınıp satılmakta, işlem görmekte, büyük meblağlarda parasal büyüklüklere ulaşmaktadır. İşletmeler yeni nesil teknolojik varlıklar üzerine iş modeli kurarken, faaliyetlerinin sınıflandırılması, muhasebeleştirilmesi, ölçülmesi, raporlanması ve böylece yatırımcılarına, ortaklarına, kamu otoritelerine yani finansal tablo kullanıcılarına doğru, şeffaf, ihtiyaca uygun bilgi verilmesi zorunluluğu da kaçınılmazdır. Tez çalışmamız; bitcoin ve blokzincir teknolojisinden yola çıkarak, yeni nesil çözüm önerileri şeklinde oluşturulan kripto varlıkların uluslararası muhasebe/finansal raporlama standartlarına göre nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiği konusunu incelemiştir. İncelemeye yürürlükteki standartlar uyarınca analizin yanında dünya geneli uygulamaların taranması da eşlik etmiştir. Böylece ülkemizde muhasebe alanında yapılacak bir mevzuat çalışmasına altyapı oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is developing rapidly in the age we live in. It is claimed that there are technological solutions to a number of problems with the developing technology. The development is so fast that new topics come one after another before we have had time to understand a topic. After the introduction of Bitcoin, which claims to produce a solution for a problem in the field of banking and money transfer, many new concepts such as cryptocurrency, crypto asset, token, distributed ledger, blockchain, smart contracts, decentralized applications have taken place in our language. Without filling in a concept, new ones keep coming. Along with technological developments, it has also affected the economic assets that businesses take part in. These assets are bought, sold and traded in the market and reach monetary sizes in large sums. While businesses establish a business model on new generation technological assets, it is inevitable that their activities should be classified, accounted, measured and reported, and thus, their investors, partners, public authorities, namely financial statement users, must be provided with accurate, transparent and appropriate information. Our thesis work; Based on bitcoin and blockchain technology, it has examined the issue of how crypto assets created as new generation solution proposals should be accounted according to international accounting / financial reporting standards. The review was accompanied by a screening of worldwide practices as well as analysis in accordance with current standards. Thus, it is aimed to create an infrastructure for a legislative study in the field of accounting in our country.