UV ışık kaynağının serumların fotonik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of UV light source on photonic properties of serums
  1. Tez No: 920265
  2. Yazar: MELİKE SOFUOĞLU ERKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Sağlık Eğitimi, Engineering Sciences, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu çalışmada, UV ışık kaynağının farklı serumların fotonik özellikleri üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Farklı serumların fotonik özellikleri, 254, 365 ve 400 nm dalga boylarına sahip UV ışık kaynağı kullanılarak spektroskopik ölçümler yardımıyla araştırıldı. Bunun için, farklı serumların soğurma, geçirgenlik, bant aralıkları, kırılma indisleri, duyarlılık parametreleri elde edildi. Daha sonra birçok bağlantıdan farklı serumların kırılma indisleri elde edildi. Dağılım, kırılma indisinin dalga boyu ile değişiminin bir ölçüsüdür ve maddenin moleküler yapısına elektromanyetik teori uygulanarak açıklanabilir. Son olarak, ilgili serumların kırılma indeksi dağılım özellikleri, tek osilatör modeli kullanılarak analiz edildi. Farklı serumların dispersiyon enerjisi, tek osilatör enerjisi ve optik osilatör gücü parametreleri belirlendi. Böylece, farklı dalga boylarındaki UV ışık kaynağı ile farklı serumların kırılma indisleri ve dispersiyon özellikleri üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelendi. Elde edilen sonuçlar, serumların optik davranışlarının ışık-serum etkileşimleri açısından önemli bilgiler sunduğunu ve bu özelliklerin optoelektronik uygulamalarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of UV light source on the photonic properties of different serums were comprehensively investigated. The photonic properties of different serums were investigated with the help of spectroscopic measurements using a UV light source with wavelengths of 254, 365 and 400 nm. For this purpose, absorbance, transmittance, band gaps, refractive indices and sensitivity parameters of different serums were obtained. The refractive indices of different sera were then obtained from many junctions. Dispersion is a measure of the variation of refractive index with wavelength and can be explained by applying electromagnetic theory to the molecular structure of matter. Finally, the refractive index distribution characteristics of the respective sera were analyzed using the single oscillator model. Dispersion energy, single oscillator energy and optical oscillator power parameters of different serums were determined. Thus, the effects of UV light sources of different wavelengths on the refractive indices and dispersion properties of different serums were examined in detail. The results suggest that the optical behaviors of the sera provide significant insights into light-serum interactions and indicate potential applications in optoelectronic technologies.