ISO 500 işletmesinin web sitelerinin içerik analizi
Content analysis of ISO 500 companies web sites
- Tez No: 92028
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
öz İSO 500 İŞLETMESİNİN WEB SİTELERİNİN İÇERİK ANALİZİ Ayşe Hepkul İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN Yapılan çalışma kapsamında, işletmelerin Internet'i kullanma biçimleri incelenmiştir. Internet hem istemci tarafa, hem de sunucu tarafa son derece büyük olanaklar sunan bir kaynak olarak ortaya çıkmaktadır. Böylesine sonsuz imkanları olan bir kaynağın gözden kaçırılması ya da önemsenmemesi, uzun dönemde işletmelere zarar verecektir. Bu ortamın sadece farkına varmak da yeterli değildir. Ayrıca işletmelerin bu kaynağı etkin olarak kullanması gerekmektedir. Öz olarak ifade etmek gerekirse, Internet' te iş yapmak öncelikle bir düşünsel değişim geçirmeyi gerektirmektedir. Çalışmada, Internet'in işletmelere etkileri İSO 500(İstanbul Sanayi Odası) işletmesi açısından incelenmiş ve bunun için yöntem olarak içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi özellikle iletişim araçlarının incelenmesi için kullanılan güçlü bir araştırma yöntemidir. Yapılan çalışma sonucunda;. Türkiye'deki İSO 500 işletmesinin Internet'e kayıtsız kalmadıktan,. çalışmanın yapıldığı tarihler itibariyle, yaklaşık yansından fazlasının birer“web sitesine”sahip olduğu,. bunlan genel olarak işletme tanıtımı amacıyla kullandıklan ve. müşterilerle etkileşime imkan sağlayan güçlü araçlar sunan bu sitelerin, işletmeler tarafından dikkatsizce kullanıldıklan ve yeteri kadar etkin yararlamlmadıklan ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTENT ANALYSIS OF İSO 500 COMPANIES' WEB SITES Ayşe Hepkul Department of Management Anadolu University, Institute of Social Sciences November 1999 Advisor: Prof Dr. Yaşar HOŞCAN In this study, İSO 500 Turkish companies' utilization ways of the Internet are analyzed. Internet is showing up as a resource that is bringing opportunity not only to the client side, but also to the server side. Not being aware of it, or not paying the required attention to that unlimited resource, will be harmful for the companies in the long run. But being aware of it won't be enough, unless companies use that environment should be utilized effectively. For the dissertation thesis, the effects of the Interet to the İSO500(İstanbul Chamber of Industry) companies is tried to be analyzed. As the research method content analysis method is decided to use. Content analysis method is a powerful method, especially for studying the communication media. Results of the study revealed that;. İSO 500 companies in Turkey are aware of the Internet,. more than half of those companies have a“web site”on the Internet, concerning the time period of study,. those sites are mostly utilized for providing company profile information. while they represent very powerful tools for the company-customer communication, the companies do not use it with enough care and utilize it effectively.