Oksitetrasiklin ve fluniksin megluminin gebe olmayan sığır miyometriumu üzerine etkilerinin izole organ banyosu sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of oxytetracycline and flunixin meglumine on the non-pregnant bovine myometrium using an isolated organ bath system
- Tez No: 920273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES ATMACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle süt sığırlarında postpartum dönemde sıkça görülen uterus hastalıklarının tedavisinde kullanılan oksitetrasiklin ve fluniksin megluminin, gebe olmayan sığır miyometriyumu üzerindeki etkilerini izole organ banyosu sistemi kullanarak değerlendirmektir. Bu farmakolojik ajanların uterus kasılmaları üzerindeki etkilerinin incelenmesi, tedavi protokollerinin etkinliğini artırmaya yönelik önemli bilgiler sunmayı ve postpartum uterus hastalıklarının tedavisinde daha etkin farmakoterapötik stratejiler geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, oksitetrasiklin (1×10-6 - 9×10-4 M) ve fluniksin megluminin (1×10-6 - 2×10-4 M) farklı konsantrasyonları kullanılarak izole organ banyosu sistemi ile miyometriyal kasılmalar üzerindeki etkileri incelendi. Kasılmalar, 0.5 nM oksitosin ile uyarıldı ve miyometrium aktivitesi eğri altında kalan alan (AUC), dakika başına pik sayısı (BPM) ve ortalama pik yüksekliği (PMAKS) parametreleriyle değerlendirildi. Fluniksin megluminin AUC, BPM ve PMAKS parametreleri için IC50 değerleri sırasıyla 3.17×10-5 M, 1.74×10-5 ve 5.41×10-5 olarak, fluniksin meglumin ve oksitetrasiklin kombinasyon uygulamasında ise AUC, BPM ve PMAKS parametreleri için IC50 değerleri sırasıyla 3.60×10-5, 2.03×10-5 ve 7.54×10-5 M olarak hesaplandı. Bu bulgulara göre, fluniksin meglumin miyometriyal kontraktiliteyi tüm parametreler üzerinden anlamlı şekilde inhibe etti, oksitetrasiklin yüksek konsantrasyonlarda AUC değerinde artışa neden olurken BPM ve PMAKS değerlerinde doz bağımlı inhibisyon eğilimi gösterdi ancak bu etki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of oxytetracycline and flunixin meglumine on non-pregnant bovine myometrium using an isolated organ bath system. The investigation of the effects of these pharmacologic agents on uterine contractions aims to provide important information to improve the efficacy of treatment protocols and contribute to the development of more effective pharmacotherapeutic strategies for the treatment of postpartum uterine diseases. In this study, the effects of oxytetracycline (1×10-6 - 9×10-4 M) and flunixin meglumine (1×10-6 - 2×10-4 M) at different concentrations were examined on myometrial contractions using an isolated organ bath system. Contractions were induced with 0.5 nM oxytocin and myometrial activity was evaluated by area under the curve (AUC), beats per minute (BPM) and maksimum peak amplitude (PMAKS) parameters. The IC50 values of flunixin meglumine for AUC, BPM and PMAKS parameters were calculated as 3.17×10-5, 1.74×10-5 and 5.41×10-5 M, respectively, and the IC50 values of flunixin meglumine and oxytetracycline for AUC, BPM and PMAKS parameters were calculated as 3.60×10-5, 2.03×10-5 and 7.54×10-5 M, respectively. According to these findings, flunixin meglumine significantly inhibited myometrial contractility over all parameters, oxytetracycline showed a dose-dependent inhibition pattern in BPM and PMAKS values while leading to an increase in AUC value at high concentrations, but this effect was not statistically significant.