Elektrikli araçlarda kullanılan tekerlek içi fırçasız doğru akım motoru için sürücü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of a driver for in-wheel brushless direct current motor used in electric vehicles
  1. Tez No: 920274
  2. Yazar: KADİR EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ÇETİNCEVİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, elektrikli araç uygulamaları için 2500 W gücünde, 32 kutuplu dıştan rotorlu üç fazlı Fırçasız Doğru Akım Motorunun (FDAM) hız kontrolünü gerçekleştiren bir motor sürücü devresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen motor sürücüsü, ARM tabanlı STM32F407G geliştirme kartı üzerine gömülü bir PID kontrol algoritması ile çalışmaktadır. Sürücü, alan etkili sensörlerden elde edilen geri besleme sinyallerini kullanarak motor hızını 0 ile 615 d/d aralığında hassas bir şekilde kontrol etmektedir. Motor sürücüsünün evirici katında IGBT güç anahtarları tercih edilmiştir. IGBT anahtarlarının aşırı ısınarak zarar görmesinin engellemek için sıcaklık sensörü ile izlenmekte ve aşırı ısınma durumunda sürücü devresinin enerjisi kesilmektedir. Ayrıca akım sensörü ile aşırı akım durumları algılanarak yine sürücü devresinin enerjisi kesilmektedir. Geliştirilen bu koruma önlemleri, motor sürücüsünün güvenliğini artırmış ve uzun süreli çalışma koşullarında güç anahtarlarının zarar görmesi engellenmiştir. Tasarlanan motor sürücü devresi, elektrikli araç teknolojileri alanında yüksek güç ve düşük hız uygulamaları için güvenilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a motor driver circuit has been designed and realized to control the speed of a 2500 W, 32-pole external rotor three-phase Brushless Direct Current (BLDC) Motor for electric vehicle applications. The developed motor driver works with a PID control algorithm embedded on the ARM-based STM32F407G development board. The driver uses the feedback signals obtained from the field-effect sensors to precisely control the motor speed in the range of 0 to 615 RPM. IGBT power switches are preferred in the inverter stage of the motor driver. In order to prevent the IGBT switches from being damaged by overheating, they are monitored with a temperature sensor and the drive circuit is de-energized in case of overheating. In addition, overcurrent conditions are detected with the current sensor and the drive circuit is de-energized. These protection measures have increased the safety of the motor driver and prevented damage to the power switches under long-term operating conditions. The designed motor driver circuit provides a reliable solution for high power and low speed applications in the field of electric vehicle technologies.