İlkokullarda çocuk evleri sitesi öğrencileriyle yaşanan sorunlara ilişkin yaklaşımlar, güçlükler ve öneriler: Okul müdürü ve öğretmen perspektifi
Approaches, difficulties and suggestions regarding the problems experienced with the children's homes site students in primary schools: The perspective of school principals and teacher
- Tez No: 920300
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlkokullarda çocuk evleri sitesinden gelen öğrenciler ile ilgili sorunlar yaşandığı öngörülmektedir. Bu araştırmanın amacı; ilkokullarda çocuk evleri sitesi öğrencileriyle yaşanan sorunlara ilişkin yaklaşımlar, güçlükler ve öneriler: okul müdürü ve öğretmen perspektifinden incelemektir. Nitel yöntemle dizayn edilen araştırmada fenomenoloji (olgubilim) deseni ve amaçlı örneklem yöntemlerinden benzeşik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İzmir ili Karşıyaka ilçesinde çocuk evleri sitesinden öğrencilerin öğrenim gördüğü ilkokullarda görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerdir. Çalışma grubunu 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında ilkokullarda görev yapan 6 okul müdürleri ve 18 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplamada 7 adet açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizinde görüşme formlarındaki cevaplar tematik içerik analizine tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre çocuk evleri sitesinden gelen öğrencilerin okula uyumda problemler yaşadığı tespit edilmiştir. Katılımcılar bu öğrencilerin okul ve sınıf içerisinde davranışlarını kontrol etmekte zorlandığı, okula ve çevrelerinde bulunan diğer öğrencilere şiddet içeren davranışlar sergiledikleri, bu durumunda eğitim öğretim ortamını olumsuz etkilediği konusunda görüş birliğine varmışlardır. Okul müdürleri ve öğretmenler bu öğrencilerle ilk defa karşılaştıklarını ve daha öncesinden de onlar ile ilgili herhangi bir eğitim almadıklarını, bu durumunda öğrencilerin davranışlarını kontrol etmelerini zorlaştırdığını ifade etmişlerdir. Katılımcılar genellikle kendilerini yetersiz ve çaresiz olarak gördüklerini, bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenmediklerini, herhangi bir eğitime tabi tutulmadıklarını ifade etmişlerdir. Kendilerine bu konuda destek olunması gerektiği fikrinde görüş bildirmişlerdir. Katılımcılar çocuk evleri sitesinde yeterli sayıda personel bulunmadığı, bunun da öğrencilerin takibini zorlaştırdığı ve öğrencinin gelişimini olumsuz etkilediği konusunda görüş bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is anticipated that there are challenges related to students coming from children's homes in primary schools. The aim of this study is to examine approaches, difficulties, and suggestions regarding the issues experienced with students from children's homes in primary schools from the perspective of school principals and teachers. Designed using a qualitative method, the study employs the phenomenological design and purposive sampling with maximum variation. The study group consists of school principals and teachers working in primary schools in Karşıyaka district, where students from children's homes are enrolled. The working group includes school principals and 18 teachers working in 6 primary schools during the 2022–2023 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form consisting of seven open-ended questions. The responses from the interview forms were analyzed using thematic content analysis, and themes and frequencies were calculated. According to the findings, it was determined that students from children's homes experience problems in adapting to school. Participants agreed that these students exhibit difficulty in controlling their behavior within the school and classroom and tend to display violent behaviors toward their peers and the school environment, negatively affecting the educational atmosphere. School principals and teachers stated that they encountered such students for the first time and had not received any prior training regarding how to work with them, making it challenging to manage their behavior. They expressed feelings of inadequacy and helplessness, noting a lack of support from the Ministry of National Education and the absence of any specific training on this subject. Participants emphasized the need for support in this regard. It was also reported that there are not enough staff members in children's homes, making it difficult to monitor the students and negatively impacting their development.