Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. likeni ile Trakya Bölgesi'nde (Türkiye) ağır metal biyoizleme çalışması
Heavy metal biomonitoring study with lichen Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. in Thrace Region (Türkiye)
- Tez No: 920299
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Likenler, hava kirleticilerinin atmosferdeki konsantrasyonlarının belirleme çalışmalarında biyoizleme araçları olarak kullanılmaktadır. Atmosferik ağır metal kirliliğine karşı yüksek tolerans gösteren ve ağır metalleri tallusunda biriktirebilme özelliği olan liken türü Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. kullanılarak Trakya Bölgesi'ndeki ağır metal hava kirliliğinin tespiti ve bu kirliliğe yol açan kaynaklar ve bu kaynaklardan salınan ağır metal elementlerinin Al, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Cd, Pb birikim oranları incelenmiştir. Likenlerin klorofil analizleri UV spektrometrede ölçülmüştür. Trakya Bölgesi'ndeki 5 ilin 55 ilçesinden arazi çalışmalarıyla liken örnekleri toplanmıştır. Toplanan örnekler stereomikroskop altında temizlenmiş ve saf su ile yıkanmıştır. 105 oC'de 24 saat etüvde kurutulmuştur. Kurutulan örneklerin ağır metal analizleri İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) cihazı ile yapılmıştır. Laboratuvar analizleri yapılan liken örneklerindeki ağır metal içerikleri IAEA-336 liken referans örneği ile karşılaştırılarak Trakya Bölgesi'nin ağır metal hava kirlilik kalitesi tespit edilmiş ve kirlilik kaynakları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lichens are used as biomonitoring tools in studies to determine atmospheric concentrations of air pollutants. Xanthoria parietina (L.) Th. Fr., a lichen species with high tolerance to atmospheric heavy metal pollution and the ability to accumulate heavy metals in its thallus. Detection of air pollution in the Thrace Region using the accumulation rates of heavy metal elements Al, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Cd, Pb from the sources causing this pollution were examined. Chlorophyll analyzes of lichens were measured on a UV spectrofotometer. Lichen samples were collected through field work from 55 districts of 5 provinces of the Thrace Region. The collected samples were cleaned under a stereomicroscope, washed with distilled water to remove substances, and dried in an oven at 105oC for 24 hours. Heavy metal analyzes of the dried samples were carried out the Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometer (ICP-MS) device. By comparing the heavy metal contents in the lichen samples analyzed with the IAEA-336 lichen reference sample, the air pollution quality of the Thrace Region was measured and the sources of pollution were determined.