Ankara ili Nallıhan ilçesi bez dokumaları
Cloth weavings of Nallıhan district Ankara province
  1. Tez No: 920322
  2. Yazar: EDA FATMA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Araştırma kapsamında, nitel araştırma yöntemi kullanılarak Nallıhan ilçesi ve köylerindeki dokuma örnekleri incelenmiş, kaynak kişilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler ışığında bir dokümanter katalog oluşturulmuştur. Elde edilen veriler, yöreye özgü bez dokumacılığın çeşitliliğini ve kültürel zenginliğini ortaya koymaktadır. Nallıhan ilçesinde incelenen bez dokumalar, çember, çarşaf, şalvar, mendil, örtme, göynek, yağlık ve peşkir gibi kişisel ihtiyaçları karşılayan geniş kullanım alanlarına sahiptir. Kamçılı tezgâhlarda dokunan bu bezlerde genel olarak pamuk ve ipek iplikler kullanılmıştır. Çözgüde beyaz, atkıda ise farklı renklerin tercih edildiği görülmüştür. Renk ve bezeme özellikleri arasında kırmızı, mavi, bordo, yeşil ve sarı tonları dikkat çekerken, kenar süslemelerinde ilave atkı teknikleriyle motifler oluşturulmuştur. Bu dokumalar, yöre halkının kültürel kimliğini yansıtan geleneksel motiflerle zenginleşmiş ve işlevselliğiyle günlük yaşamda yer edinmiştir. Çalışma bu bağlamda Nallıhan ilçesindeki bez dokumacılığın kültürel kimliğin önemli bir unsuru olarak değerlendirilmektedir. Yöredeki bez dokuma türleri teknik ve desen özellikleriyle belgelenerek dokümanter bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the branches of weaving, cloth weaving, is a handcrafted produced using traditional techniques and aesthetic approaches, reflecting cultural identity and finding functionality in daily life from past to present. This study aims to identify the unique types of cloth weaving in the Nallıhan region, their usage areas, tools and equipment, technical details, motifs, colors, and compositional features. Within the scope of the research, examples of weaving in Nallıhan district and its villages were examined using a qualitative research method, and a documentary catalog was created based on the information obtained from interviews with local sources. The data collected reveal the diversity and cultural richness of the region's cloth weaving tradition. The cloth weavings examined in Nallıhan serve a wide range of uses, such as headscarves, sheets, trousers, handkerchiefs, coverings, shirts, sashes, and towels. These weavings, created on shuttle looms, predominantly use cotton and silk threads. While white is preferred for the warp, various colors are chosen for the weft. The colors and decorative features include tones of red, blue, burgundy, green, and yellow, with additional motifs formed through supplementary weft techniques on the edges. These weavings are enriched with traditional motifs reflecting the cultural identity of the local people and have maintained their place in daily life through their functionality. In this context, the study evaluates cloth weaving in Nallıhan district as an important element of cultural identity. A documentary study was carried out by documenting the cloth weaving types in the region with their technical and pattern features.