Algılanan örgütsel çevikliğin iş gören performansı üzerindeki etkisinde kişilik özellikleri ve dayanıklılığın biçimlendirici rolü
The moderating effect of personality traits and resilience on the relationship between perceived organizational agility and employee performance
- Tez No: 920339
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, algılanan örgütsel çeviklik ile iş gören performansı arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin düzenleyici etkileri incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, alan yazındaki bulgularla hem benzerlikler hem de farklılıklar göstermektedir. Araştırmanın bulguları, algılanan örgütsel çevikliğin iş performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır Araştırma Psikolojik dayanıklılığın algılanan örgütsel çeviklik ile iş performansı arasındaki ilişkiyi zayıflattığını ortaya koymuştur. Araştırma yine aynı şekilde kişiliğin karanlık yönlerinden olan narsisizmin algılanan örgütsel çevikliğin iş performansı üzerindeki etkisini zayıflattığını ancak makyavelizmin algılanan örgütsel çeviklik ile iş performansı arasındaki ilişkiyi anlamlı şekilde düzenlemediğini göstermiştir. Diğer taraftan kişiliğin pozitif yönlerini ifade eden deneyime açıklığın ve sorumluluğun algılanan örgütsel çeviklik ile iş performansı arasındaki ilişkiyi zayıflattığını, dışadönüklüğün ise algılanan örgütsel çeviklik ile iş performansı arasındaki ilişkiyi düzenlemediği göstermektedir. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda kişiliğin pozitif yönleri ve karanlık yönleri olarak adlandırılan kişilik özelliklerinin örgütsel çevikliğe ve performansa olan etkileri göz önüne alındığında Kişilik özelliklerinin olumlu veya olumsuz olarak adlandırılmasının anlamsızlaştığı ve örgütsel alana etkilerinin bağlamsal faktörlere bağlı olduğu görülmektedir. Bu araştırma, iş yönetimi ve örgütsel davranış alanlarına katkı sağlayarak çeviklik, kişilik ve performans dinamiklerine ilişkin uygulanabilir bilgiler sunmaktadır. Çalışma, hızla değişen iş ortamlarında uyum ve etkililiği artırmak için bireysel ve örgütsel faktörlerin bütünleşik bir şekilde ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating effects of personality traits on the relationship between organizational agility and employee performance were examined. The findings of the study show both similarities and differences with the findings in the literature. The findings of the study reveal that organizational agility has a positive and significant effect on job performance. The research revealed that psychological resilience weakens the relationship between organizational agility and job performance. The research also showed that narcissism, which is one of the dark aspects of personality, weakens the effect of organizational agility on job performance, but Machiavellianism does not significantly regulate the relationship between organizational agility and job performance. On the other hand, openness to experience and conscientiousness, which express the positive aspects of personality, weaken the relationship between organizational agility and job performance, while extraversion does not regulate the relationship between organizational agility and job performance. In line with all these results, when the effects of personality traits called positive aspects and dark aspects of personality on organizational agility and performance are considered, it is seen that the naming of personality traits as positive or negative becomes meaningless and their effects on the organizational field depend on contextual factors. This research contributes to the fields of business management and organizational behavior and provides applicable information on the dynamics of agility, personality and performance. The study emphasizes the importance of addressing individual and organizational factors in an integrated manner to increase adaptability and effectiveness in rapidly changing business environments.