Gelişimsel dil bozukluğu olan ve olmayan çocuklarda çalışma belleğinin matematik performansına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of working memory on mathematical performance in children with and without developmental language disorder
  1. Tez No: 920350
  2. Yazar: BEGÜM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada amaç, Gelişimsel Dil Bozukluğu (GDB) olan ve Tipik Gelişim Gösteren (TGG) çocukların çalışma belleği performanslarının rutin olmayan sözel problemlerdeki matematiksel performanslarına etkisini incelemektir. Araştırmaya Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL)'e göre, GDB olduğu saptanan (n=26) ve TGG (n=26) 6- 8.11 ay yaş aralığındaki toplam 52 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılara WISC-R Zeka Testi; Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ) ve rutin olmayan matematiksel problemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of working memory performance on mathematical performance in non-routine verbal problems in children with Developmental Language Disorder (DLD) and Typically Developing (TD) children. The study included a total of 52 children aged between 6 and 8 years and 11 months, identified as having DLD (n=26) and as TD (n=26) according to the Test of Language Development-Primary: Fourth Edition (TOLD-P4). Participants were assessed using the WISC-R Intelligence Test, Working Memory Scale (WMS) and non-routine mathematical problems were administered.