Sündiken dağları'nda (Eskişehir) lımonııdae (dıptera, nematocera) familyasının faunistik yönden incelenmesi
Faunistic investigation of limoniidae (diptera, nematocera) family in Sündi̇ken mountains (Eski̇şehi̇r)
  1. Tez No: 367410
  2. Yazar: SEDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Haziran 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Sündiken Dağları'ndan toplanan 1219 ergin Limoniidae örneğine dayanmaktadır. Sündiken Dağları'nda (Eskişehir) Limoniidae familyasına ait 27 cins ve 54 takson tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden belirlenen Neolimonia cinsi ve 5 takson Eloeophila apicata (Loew, 1871), Eloeophila czernyi (Strobl, 1909), Gonomyia (Gonomyia) lucidula de Meijere 1920, Neolimonia dumetorum (Meigen, 1804) ve Molophilus (Molophilus) obsoletus Lackshewitz, 1940 ülkemiz Limoniidae familyası için ilk kez kaydedilmektedir. Ayrıca 54 takson araştırma alanı için yeni kayıt özelliği taşımaktadır. Bunların dışında, toplam 2 türün de bilim âlemi için yeni oldukları tespit edilmiştir (Baeoura sp. ve Dicranomyia sp.).
Özet (Çeviri)
This study is based on 1219 Limoniidae collected from Sündiken Mountain in the Central Anatolia region between the date of June 2013 and May 2014. 27 genera and 54 taxa samples belongs to the Limoniidae family has been identified in Sundiken Mountians. Within research area identified Neolimonia genus ve 5 taxa Eloeophila apicata (Loew, 1871), Eloeophila czernyi (Strobl,1909), Gonomyia (Gonomyia) lucidula de Meijere 1920, Neolimonia dumetorum (Meigen, 1804) ve Molophilus (Molophilus) obsoletus Lackshewitz, 1940 are new records for the Turkish Limoniidae. Furthermore, 54 taxa are new records for the research area. Apart from these, a total of 2 species also have been identified as a new to science world (Baeoura sp. ve Dicranomyia sp.).