Pestisit kalıntılarının atık sulardan adsorpsiyon ile giderilmesi
Removal of pesticide residues from waste water by adsorption
- Tez No: 920359
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FURKAN KANARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünya nüfusunun artması sonucu insanoğlunun kullandığı su miktarı da artmaktadır. Bu artış sonucu kısıtlı vaziyette bulunan tatlı su kaynaklarına talep artarak insanlık için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Artan endüstriyel ve tarımsal faaliyetler tatlı su kaynaklarını tehdit etmektedir. Tarımsal alanda kullanılan pestisitler ve gübreler aşırı ve bilinçsiz kullanım sonucu su kaynaklarına ulaşarak su kaynaklarını kirletmektedir. Atıksuların alıcı ortamlara arıtıldıktan sonra deşarj edilmesi gerekmektedir. Atıksuların kırsal alanda arıtılabilmeleri için düşük maaliyetleri sebebiyle yapay sulak alanlar inşa edilmektedir. Bu alanda bünyelerinde bulundurdukları sucul bitkiler ve filtre materyalleri ile atık sulardan çeşitli kirleticiler uzaklaştırılmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde bolca kullanılan 2,4D (diclorophenoxyacetic acid) dimetil amin tuzunun atıksulardan giderimi için zeolit ve pumis materyalleri kullanılmıştır. Çalışma yapay sulak alanları temsilen pilot ölçekli olarak kolon denemesi şeklinde yürütülmüştür. Çalışmada materyaller homojen bir karışım olarak 150 cm3 hacimde kullanılmıştır. Adsorban materyallerin etkinliğinin daha detaylı bir şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla sistemin çalıştırılmasını takiben 3., 6., 12., 24. ve 48. saatlerde numuneler toplanmıştır. Alınan numunelerde pH ve elektriksel iletkenlik (EC) değerleri ölçüldükten sonra, 2,4D Amin konsantrasyonlarının belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında zeolit ve pumis materyallerinin yapay sulak alanlarda 2,4D Amin giderimi için kullanılabilir olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in the world population, the amount of water used by humans is also increasing. The demand for limited freshwater resources is increasing and is creating a major problem for humanity. Increasing industrial and agricultural activities threaten freshwater resources. Pesticides and fertilizers used in agricultural areas reach water resources as a result of excessive and unconscious use and pollute water resources. Wastewater must be discharged after being treated in the receiving environment. Constructed wetlands are built due to their low cost in order to treat wastewater in rural areas. In this area, various pollutants are removed from wastewater with the aquatic plants and filter materials they contain. In this study, zeolite and pumice materials were used to remove 2,4D (dichlorophenoxyacetic acid) dimethyl amine salt, which is widely used in our country, from wastewater. The study was carried out as a pilot-scale column test representing constructed wetlands. In the study, the materials were used as a homogeneous mixture in a volume of 150 cm3. In order to evaluate the effectiveness of the adsorbent materials in more detail, samples were collected at 3rd, 6th, 12th, 24th and 48th hours following the operation of the system. After measuring the pH and electrical conductivity (EC) values in the samples taken, 2,4D Amine concentrations were determined. In the light of the obtained data, it was concluded that zeolite and pumice materials can be used for 2,4D Amine removal in constructed wetlands.