Atikhisar barajı ve Sarıçay'da pestisit ve evsel kirliliğin araştırılması
Investigation of the pesticide and domestic pollution in Atikhisar reservoir and Sarıçay
  1. Tez No: 177842
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Sarıçay ve Atikhisar Barajı'ndaki pestisit ve evsel kirliliğin boyutlarının ortaya çıkarılması ve sucul ekosisteme etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla araştırma bölgesindeki temiz bölgelerden seçilen referans istasyonlar ile kirli bölgelerden seçilen örnekleme istasyonlarından Eylül 2005-Eylül 2006 tarihlerinde suyun bazı fizikokimyasal özellikleri (sıcaklık, tuzluluk, % doymuş oksijen, çözünmüş oksijen, pH, elektrik iletkenliği) örneklerin alındığı sırada kaydedilmiştir. Ayrıca su örnekleri üzerinde Pestisit, KOİ, BOİ, Anyonik Deterjan, Kl-a, Toplam ?N, Toplam-P analizleri yapılmıştır. Gaz kromotografisi cihazıyla yapılan pestisit analizleri sonucunda Atikhisar Barajı ve Sarıçay' dan aylık yapılan örneklemelerde örneklerin çoğunda pestisit saptanmamıştır. Fakat bazı istasyonlarda pestisit kalıntılarına rastlanmıştır. Bu pestisitler; Alfa Endosülfan (organoklorlu), Phosalone (organofosforlu), 4,4'DDT (organoklorlu) dir. Çıkan pestisit konsantrasyonları düşük düzeylerde bulunmuştur. Fakat Atikhisar Barajı Çanakkale `nin içme suyunu karşılaması sebebiyle pestisit kalıntılarını hiç içermemesi gerekmektedir. Yapılan analizler sonucunda kirlilik yönünden değerlendirildiğinde, Atikhisar Barajının 1., 2., 3. ve 4. istasyonları 1.sınıf su kalitesinde, Sarıçay' daki 6., 7. ve 8. istasyonlar bulgulara göre 2. veya 3. sınıf su kalitesinde bulunmuşlardır. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler, Sarıçay'ın evsel kirliliğine, Atikhisar Baraj Havzasının ise tarım ve hayvancılık faaliyetleri sonucu az da olsa pestisit kirliliğine maruz kaldığını göstermiştir. Bu çalışmada Sarıçay ve Atıkhisar Barajı'nda tespit edilen evsel kirlilik ve pestisit kirliliği seviyesinin ileriki yıllarda ekosistem ve insan sağlığı açısından izlenmesi önem arz etmektedir. Anahtar Sözcükler Çanakkale, Sarıçay, Atıkhisar Barajı, Pestisit Kirliliği, Evsel Kirlilik
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to investigate and reveal the level of pesticides and sewage pollution to the aquatic ecosystem in Saricay River and Atikhisar Reservoir. For this purpose, physico-chemical water parameters (salinity, pH, conductivity, dissolved oxygen, saturated oxygen, and temperature) and water samples from clear reference stations and those from polluted areas were sampled between September 2005 and September 2006. Pesticide, COD, BOD, detergent, total phosphorus, total nitrogen, chlorophyll-a in water samples have been analyzed. GC analyses showed that pesticide pollution was not significant levels based on samples taken from Sarıçay River and Atikhisar Reservoir. Pesticide residues such as Alfa Endosulfane, Phosalone and 4,4?DDT determined in some stations. However, pesticide concentrations in low levels. Because of providing Atikhisar Reservoir the drinking water to Canakkale city, any pesticide residues should not be presented in water. Based on our results (1st, 2st, 3 st) stations in Atikhisar Reservoir has a good water quality, and the fifth station in Sarıcay as first quality but sixth, seventh and eight stations in Sarıçay as second and third class water quality. In this study, it has been showed that sewage pollution was exposed to Sarıçay and pesticide pollution to Atikhisar Reservoir due to agriculture and stockbreeding activities in this area. In this study, the levels of sewage and pesticide pollution in Sarıçay and Atikhisar Reservoir should be monitored in terms of human and aquatic ecosystem health at the following years. Keywords Canakkale, Saricay, Atikhisar Reservoir, Pesticide Pollution, Sewage Pollution