Vajinal histerektomiye karşı v-notes histerektomi: Tersiyer merkezdeki deneyimler ve sonuçlar
Vaginal hysterectomy versus v-notes hysterectomy: Experiences and outcomes at a tertiary center
  1. Tez No: 920360
  2. Yazar: KEMAL ONUR TÜRKATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖRKEMLİ, DR. ERALP BULUTLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma, tersiyer (3. basamak) bir merkezde Vajinal Histerektomi (VH) ile Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery Histerektomi (VN-H) yöntemlerinin erken dönem klinik sonuçlarını (operasyon süresi, hastanede kalış, komplikasyonlar, ağrı yönetimi ve hemodinamik değişimler) karşılaştırarak, minimal invaziv jinekolojik cerrahide optimal yaklaşımı tanımlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2022–2024 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği jinekoloji servisinde, benign endikasyonlarla (miyom, adenomyozis, anormal uterin kanama, pelvik organ prolapsusu vb.) histerektomi uygulanan 177 hasta (VH=115, VN-H=62) retrospektif olarak incelendi. Çalışmadan malignite, pelvik radyasyon öyküsü, ileri düzey onkolojik cerrahi öyküsü, acil/obstetrik endikasyon ve veri eksikliği olan olgular dışlandı. Demografik bulgular, klinik veriler, operasyon süresi, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hospitalizasyon süresi, postoperatif ağrı skorları (VAS) ve hemoglobin/hematokrit değerleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the early clinical outcomes (operation time, length of hospital stay, complications, pain management, and hemodynamic changes) of Vaginal Hysterectomy (VH) versus Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery Hysterectomy (VN-H) in a tertiary (level-3) center, with the goal of identifying the optimal minimally invasive gynecologic surgical approach. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 177 patients (VH = 115, VN-H = 62) who underwent hysterectomy for benign indications (e.g., myoma, adenomyosis, abnormal uterine bleeding, pelvic organ prolapse) in the Gynecology Department of Zeynep Kamil Women's and Children's Health Training and Research Hospital between 2022 and 2024. Patients with malignancies, previous pelvic radiation, advanced oncologic surgical history, emergency/obstetric indications, or incomplete data were excluded. Demographic characteristics, clinical findings, operation time, intraoperative and postoperative complications, hospital stay, postoperative pain scores (VAS), and hemoglobin/hematocrit levels were recorded.