İnşaat yıkıntı atıkları kullanılarak üretilen kagir duvar harçlarının mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of masonry mortars produced using recycled concrete waste
  1. Tez No: 920363
  2. Yazar: HACER GİZEM HÖRMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHCET DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, İnşaat Yıkıntı Atıkları (İYA) kullanılarak üretilen kagir duvar harçların mühendislik özelliklerinin incelenmesi araştırılmıştır. TS EN 2510 standartına göre harçlar kum ve çimento (SÇ) olanlarında kum:çimento oranı 4:1 ve kum, çimento ve kireç katkılı (SK) olanların ise kum:çimento:kireç oranı 4:1:0,5 olacak şekilde numune üretimi yapılmıştır. Numune üretiminde bağlayıcı malzeme olarak PÇ 32,5 çimento, kireç, dere kumu ve İYA'dan elde edilen agrega kullanılmıştır. Harç numunelerinde S/Ç oranı SÇ ve SK'lı numunelerde sırasıyla 0,8 ve 0,7 olacak şekilde belirlenmiştir. Numunelerinin üretilmesinde ağırlıkça %0, %25, %50, %75, ve %100 oranlarında dere kumu yerine İYA kullanılmıştır. Taze haldeki kağir duvar harçların kıvamını belirlemek için yayılma deneyi yapılmıştır. Standart kür havuzunda 7 ve 28 gün bekletilen sertleşmiş harç numuneleri üzerinde su emme ve porozite, elektriksel öz direnç, ultrases geçiş hızı, eğilme ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Asit etkisini belirlemek içinde, 28 gün kür havuzdunda bekletilen numuneler hacimce %5 derişiğe sahip HCl asit saldırısına maruz bırakılması sonucunda oluşan eğilme ve basınç, su emme, porozite ve ağırlık kayıbı değişimlerini incelenmiştir. Çalışma sonucunda SK'li numunelerde işlenebilirlik artarken eğilme ve basınç dayanımının azaldığı görülmüştür. Ayrıca asit saldırısına maruz kalan SK'li numunelerde ise basınç dayanımının arttığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the engineering properties of masonry mortars produced using Construction Demolition Waste (CDW) were investigated. According to TS EN 2510 standard, samples were produced with a sand:cement ratio of 4:1 for sand and cement (MC) mortars, and a sand:cement:lime ratio of 4:1:0.5 for mortars with sand, cement and lime additives (ML). . PÇ 32.5 cement, lime, river sand and aggregate obtained from BIA were used as binding materials in sample production. The W/C ratio in mortar samples was determined to be 0.8 and 0.7 in samples with MC and ML, respectively. In the production of the samples, CDW was used instead of river sand at the rates of 0%, 25%, 50%, 75%, and 100% by weight. A spreading test was carried out to determine the consistency of fresh masonry mortars. Water absorption and porosity, electrical resistivity, ultrasound transmission rate, bending and compressive strength tests were performed on hardened mortar samples that were kept in the standard curing pool for 7 and 28 days. To determine the acid effect, the bending and pressure, water absorption, porosity and weight loss changes that occurred as a result of exposing the samples kept in the curing pool for 28 days to HCl acid attack with a concentration of 5% by volume were examined. As a result of the study, it was observed that while the workability increased in the samples with ML, the bending and compressive strength decreased. In addition, it was observed that the compressive strength increased in the ML samples exposed to acid attack.