Yabancılar için türkçe öğretimi ders kitaplarının kültürel unsurlar açısından karşılaştırılması: Gazi Tömer a1- Yedi İklim a1- Anahtar a1 örneği
Comparison of turkish language teaching textbooks for foreigners in terms of cultural elements: Gazi Tömer a1- Seven Climates a1- Key a1 example
- Tez No: 920365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YAĞMUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi alanında son yıllarda akademik olarak önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkçeyi öğrenmek isteyen yabancıların sayısı arttıkça yeni ders kitapları hazırlanmaktadır. Ders kitapları dil öğretiminde en önemli araçlar arasında yer almakta ve ders kitapları aracılığıyla kültürel değerlerin aktarılması, uzman bir heyet tarafından hazırlanan öğretim programlarında önerilmektedir. Çalışmanın amacı, Türkçe öğretiminde kullanılan“Gazi TÖMER Yabancılar için Türkçe A1 Temel Düzey Ders Kitabı, Yedi İklim Türkçe Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Seti Ders Kitabı A1, Anahtar Yabancılar için Türkçe Ders Kitabı A1”olmak üzere üç farklı ders kitabında yer alan Türk kültür unsurlarını tespit etmektir. Nitel bir veri analizi yöntemi olarak doküman analizinin kullanıldığı bu araştırmada yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında kullanılan üç farklı ders kitabındaki kültürel unsurlar incelenip içerik analiziyle sınıflandırılarak kültürel unsurlar tablosu oluşturulmuş ve kitaptaki her kelime ve cümle, oluşturulan tablo doğrultusunda ilgili kültürel unsurla eşleştirilmiştir. Ardından yeni bir tablo oluşturulmuş, ilgili kültürel unsurun hangi kitabın hangi sayfasında ve hangi cümlesinde olduğu gösterilmiştir. Son aşamada ise her bir kitap incelendikten sonra kitapta yer alan kültürel unsurların dağılımına yer verilmiştir. Değerlendirme aşamasında ise incelenen kitapta var olan kültürel unsurların dağılımın dengeli yapılıp yapılmadığıyla ilgili tespitler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan hareketle bu alanda çalışan ve çalışmak isteyen kitap yazarlarına, öğrencilere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There have been significant academic developments in the field of teaching Turkish as a foreign language in recent years. As the number of foreigners who want to learn Turkish increases, new textbooks are being prepared. Textbooks are among the most important tools in language teaching, and the transfer of cultural values through textbooks is recommended in the teaching programs prepared by an expert committee. The aim of the study is to determine the Turkish cultural elements in three different textbooks used in teaching Turkish:“Gazi TÖMER Turkish for Foreigners A1 Basic Level Textbook, Yedi İklim Turkish Yunus Emre Institute Turkish Teaching Set Textbook A1, Key Turkish for Foreigners Textbook A1”. In this research, where document analysis was used as a qualitative data analysis method, the cultural elements in three different textbooks used in teaching Turkish as a foreign language were examined and classified with content analysis to create a table of cultural elements, and each word and sentence in the book was matched with the relevant cultural element in line with the table created. Then, a new table was created, and it was shown on which page and in which sentence of which book the relevant cultural element was. In the last stage, after each book was examined, the distribution of cultural elements in the book was given. In the evaluation phase, determinations were made regarding whether the distribution of cultural elements in the book under review was balanced. Based on the results obtained from the research, suggestions were made for book writers, students and researchers who work or want to work in this field.