İlk halka arzlarda fiyatlama, likidite ve finansal borçlanma ilişkisi: 2020 ve 2021 dönemi halka arzlara ilişkin bir uygulama
The relationship between pricing, liquidity and financial debt in initial public offerings: An application for public offerings in the 2020 and 2021 period
- Tez No: 920374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmeler gereksinim duydukları kaynakları sağlamak ve daha kurumsal yapılar haline gelmek üzere halka açılmaktadırlar. 2020 Mart ile başlayan pandemi döneminin sermaye piyasalarına olan etkisi finans literatürü açısından oldukça önemlidir. Bu çerçevede bu çalışmanın temel amacı 2020 ve 2021 yıllarında halka arz olan işletmelerin hisse senetlerinin nasıl fiyatlandığının ve elde edilen ihraç primlerinin kullanım yerlerinin incelenmesidir. Elde edilen sonuçlar işletmelerin genel olarak düşük fiyatlama yaptıklarını, 2020'de halka arz olan işletmelerin elde ettikleri ihraç primlerini pandemi başında borç kapatmak ve likiditte kalmak üzere kullandıklarını göstermektedir. 2021 yılında halka arz olan işletmeler de likidite ve borç oranlarını düşürmenin yanı sıra belirsizliğin azalması yeni yatırımlar yapmaya başlamışlardı.
Özet (Çeviri)
Businesses are going public to obtain the resources they need and to become more corporate structures. The impact of the pandemic period that started in March 2020 on capital markets is quite important in terms of finance literature. In this context, the main purpose of this study is to examine how the stocks of companies that went public in 2020 and 2021 were priced and where the obtained premiums were used. The results obtained show that companies generally underpriced, and that companies that went public in 2020 used the premiums they obtained at the beginning of the pandemic to pay off debts and stay liquid. In addition to reducing their liquidity and debt ratios, companies that went public in 2021 started to make new investments due to the decrease in uncertainty.