Obstetrik brakial pleksus paralizisinde brakial pleksus ve omuriliğin difüzyontensör görüntüleme ve sentetik manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of brachial plexus and spinal cord with diffusion tensor imaging and synthetic magnetic resonance imaging in obstetric
  1. Tez No: 920373
  2. Yazar: GÖKÇEN ÇOBAN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Obstetrik brakial pleksus paralizisi (OBPP), doğum sırasında brakial pleksusun gerilme veya kopma nedeniyle yaralanması sonucu, üst ekstremitenin farklı bölgelerinde birincil veya ikincil kas-iskelet sistemi problemleri ile sonuçlanan klinik bir tablodur. Denervasyon sonrasında oluşan hasarlanmalar, üst ekstremitede hareket ve duyu kaybı, ekstremite boyunda kısalma gibi bulgular ile kliniğe yansımaktadır. Sentetik manyetik rezonans görüntüleme (MRG) özellikle beyin parankiminin görüntülemesi için kullanılan hızlı bir ileri MRG yöntemidir. Difüzyon tensör görüntüleme (DTG), beynin ve omuriliğin iletken yollarının görüntülenmesine, sinir liflerinin yapısı ve bütünlüğünün değerlendirilmesine olanak tanır. Her iki tekniğin de çok az sayıda çalışmada çocuk ve ergenlerde kullanımı tanımlanmıştır. Çalışmaya fizyolojik uyku sırasında görüntülemesi yapılan 40 OBPP tanılı olgu dahil edildi. Tüm hastaların konvansiyonel görüntülemesine ek olarak sentetik MRG- MAGIC sekansı ve DTG yöntemi uygulandı. Konvansiyonel T2-STIR ve MAGIC t2- STIR sekanslarının tanısal yeterliliği karşılaştırıldı. DTG datası AW server 3.2 uygulaması kullanılarak açılmış, konvansiyonel T2 koronal STIR sekansı kesitleri üzerine örtüştürülerek brakial pleksusu oluşturan hasarlı ve karşı taraf normal segmentlerin preganglionik, ganglionik ve omuriliğin hasarlı seviyesine denk gelen orta hattın sağı ve solundan, hasarlı segmentin üst ve alt seviyesinde kalan omurilikun yine orta hattın sağ ve solundan standart ilgi alanı ölçümleri (ROI) yapıldı. Yapılan ölçümler için standart ROI alanı manuel çizim ile her bir odaktan 3 kez yapılarak ortalama fraksiyonel anizotropi (FA) ve ortalama ADC değerleri not edildi. Konvansiyonel T2-STIR sekansından Olea iş istasyonu kullanılarak hasarlı brakial pleksus kesimleri segmente edilerek, öznitelikler çıkarıldı ve bu radyomik özellikler ile tanı tam ve kısmi iyileşme tahmini için oluşturan klasik makine öğrenme algoritması geliştirildi. Sentetik MRG-MAGIC sekansı ve konvansiyonel T2-ağırlıklı STIR sekansları arası postganglionik pleksus hasarını göstermede yüksek oranda korelasyon saptandı (κ= 0.84-1).
Özet (Çeviri)
Obstetric Brachial Plexus Palsy (OBPP) is a clinical condition resulting from brachial plexus injury during birth, either through stretching or rupture, leading to primary or secondary musculoskeletal issues in different upper extremity regions. The clinical presentation reflects signs such as loss of movement and sensation in the upper extremity and shortening of the limb following denervation. Synthetic Magnetic Resonance Imaging (MRI) is a fast, advanced MRI technique primarily used for imaging brain parenchyma. Diffusion Tensor Imaging (DTI) allows for visualization of the conductive pathways in the brain and spinal cord, as well as the assessment of the structure and integrity of nerve fibers. The use of both techniques in children and adolescents has been described in only a few studies. The study included 40 patients diagnosed with OBPP, who were imaged during physiological sleep. In addition to conventional imaging for all patients, synthetic MRI-MAGIC sequence and DTI were applied. The diagnostic efficacy of conventional T2-STIR and MAGIC T2-STIR sequences was compared. DTI data were processed using the AW server 3.2 application, overlaid onto conventional T2 coronal STIR sequence slices. Standard regions of interest (ROI) measurements were made from the right and left midline, corresponding to the damaged and contralateral normal segments of the brachial plexus, including the preganglionic, ganglionic, and spinal cord levels of the damaged segment. Measurements were taken at the upper and lower levels of the damaged segment on both sides of the spinal cord. A standard ROI area was manually delineated three times from each focal point for the measurements, and the mean fractional anisotropy (FA) and mean ADC values were recorded. The damaged brachial plexus segments were segmented using Olea workstations from conventional T2-STIR sequences, and radiomic features were extracted. A classical machine learning algorithm was then developed using these radiomic features to predict complete and partial recovery. A high degree of correlation (κ = 0.84-1) was found between synthetic MRI-MAGIC sequences and conventional T2-weighted STIR sequences in demonstrating postganglionic plexus damage. Diffusion Tensor Imaging (DTI) measurements taken from the neural foramina and spinal cord in both healthy and damaged segments showed statistically significant differences in FA and ADC values (p < 0.001). Segmentation of the damaged brachial plexus using coronal T2-STIR sequences and the extracted radiomic features demonstrated that prognosis prediction for complete and partial recovery could be reliably made using a Support Vector Machine (SVM) with a radial basis function, achieving an AUC of 0.867. It has been shown that synthetic MRI sequences can be used for rapid, high-quality diagnostic imaging in patients with OBPP. In addition to the damaged preganglionic and postganglionic segments of the brachial plexus, the spinal cord was also found to be affected. The use of radiomic data obtained from images at the time of diagnosis, which have recently been used in the prognosis of many diseases, combined with a machine learning model for the prediction of complete and partial recovery, has contributed new insights to the literature.