Ruhsal bozukluğu olan bireylerde fotoses yöntemine dayali anti- stigma programinin içselleştirilmiş damgalanma düzeyine etkisi
The effect of the photovoice based anti-stigma program on the internalized stigma levels of individuals with mental disorders
  1. Tez No: 920375
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, psikiyatrik bozukluğu olan bireylerde fotoses yöntemine dayalı anti-stigma programının içselleştirilmiş damgalama üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarıyla yürütülen çalışmada, katılımcıların içselleştirilmiş damgalama düzeyi farklı zaman noktalarında değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, programa katılan bireylerin içselleştirilmiş damgalama düzeyleri azalmış, sosyal geri çekilme, algılanan ayrımcılık, kalıp yargıların onaylanması, yabancılaşma ve damgalamaya karşı direnç gibi faktörlerde anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Program, bireylerin damgalanma deneyimlerini ifade etmelerine, bu durumla mücadele için stratejiler geliştirmelerine ve kişisel dönüşüm süreçlerini desteklemelerine katkı sağlamıştır. Katılımcılar güçlü yönlerini daha fazla fark etmiş, sosyal bağlarını yeniden kurma motivasyonları artmış ve topluma karşı daha olumlu bir bakış açısı geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of a photovoice anti-stigma program on internalized stigma in individuals with psychiatric disorders. The research was carried out with experimental and control groups, assessing participants' levels of internalized stigma at different time points. Findings indicated that individuals who participated in the program experienced a decrease in internalized stigma. There was a significant reduction in social withdrawal, perceived discrimination, endorsement of stereotypes, alienation, and resistance to stigma. The program helped participants express their experiences of stigma, develop strategies to cope with it, and support their personal transformation processes. Participants became more aware of their strengths, increased their motivation to rebuild social connections, and developed a more positive perspective toward society.