Bilinçli farkındalık temelli psikoeğitimin depresyon hastalarının farkındalık, bilişsel ayrışma ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of mindfulness-based psychoeducation on the awareness, cognitive defusion and depression levels of patients with depression
  1. Tez No: 920400
  2. Yazar: RABİA ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, depresyon tanılı hastalara uygulanan bilinçli farkındalık temelli psikoeğitimin farkındalık, bilişsel ayrışma ve depresyon düzeyine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Bir devlet hastanesinin psikiyatri polikliniklerine başvuran depresyon tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 33 deney ve 33 kontrol grubu olmak üzere 66 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ)”,“Bilişsel Ayrışma Ölçeği (BAÖ)”ve“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”ile toplanmıştır. Deney grubuna Bilinçli Farkındalık Temelli Psikoeğitim haftada 1 kez, toplam 8 oturum grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubuna rutin tedavi dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Psikoeğitim uygulaması sonrası deney grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre BFÖ ve BAÖ puan ortalamalarının arttığı, BDE puan ortalamalarının azaldığı (p0.05). Bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim uygulamasının depresyon tanılı hastaların farkındalıklarını arttırmada, bilişsel ayrışmayı geliştirmede ve depresyon düzeyini azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir. Depresyonun tedavisinde Bilinçli Farkındalık Temelli Psikoeğitimin psikiyatri hemşireleri tarafından kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled trial to examine the effects of mindfulness-based psychoeducation on awareness, cognitive defusion, and depression levels in patients with diagnosed with depression. The population of the study consisted of patients diagnosed with depression who applied to psychiatry outpatient clinics of a state hospital, while the sample included 66 patients, 33 experimental and 33 control groups who met the inclusion criteria. The data were collected with“Personal Information Form,”“Mindful Attention Awareness Scale (MAAS),”“Cognitive Defusion Scale (CDS),”“Beck Depression Inventory (BDI)”. Mindfulness Based Psychoeducation was applied to experimental group once a week, in a total of 8 group training sessions. The control group did not receive any intervention apart from routine treatment. After the Psychoeducation intervention, the experimental group showed significantly higher mean scores on the MAAS and CDS compared to the control group, while BDI scores decreased (p0.05). Mindfulness-Based Psychoeducation intervention was found effective in increasing mindfulness, enhancing cognitive defusion, and reducing depression levels in patients diagnosed with depression. Mindfulness-Based Psychoeducation is recommended for use by psychiatric nurses in the treatment of depression.