Aile hekimlerinin bitki-ilaç etkileşimi hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları
Family physicians' level of knowledge, attitudes and behaviours about herb-drug interaction
- Tez No: 920429
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de görev yapan aile hekimlerinin bitkisel ürün-ilaç etkileşimi konusunda davranış, tutum ve bilgi düzeylerini değerlendirerek konuyla ilgili farkındalık oluşturmaktır. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya 345 aile hekimi dahil edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de tam zamanlı ve yarı zamanlı aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan araştırma görevlileri, aile hekimi olarak görev yapan pratisyen ve uzman hekimler oluşturmaktadır. Araştırma online olarak Google Forms üzerinden 15.08.2023-23.01.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma anketi; kişisel bilgileri istendiği ilk bölüm, hekimlerin bitki-ilaç etkileşimleri ile ilgili tutum ve davranışlarını ölçen ikinci bölüm ve bitki-ilaç etkileşimleri ile ilgili bilgi sorularını içeren üçüncü bölüm ile birlikte 45 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the behaviors, attitudes and knowledge levels of family physicians working in Turkey about herbal product-drug interaction and to raise awareness on the subject. This cross-sectional and descriptive study included 345 family physicians. The population of the study consisted of research assistants receiving full-time and part-time family medicine specialty training, general practitioners and specialists working as family physicians in Turkey. The research was conducted online via Google Forms between 15.08.2023-23.01.2024. The questionnaire consisted of 45 questions, including the first section asking for personal information, the second section measuring the attitudes and behaviors of physicians about herb-drug interactions, and the third section including information questions about herb-drug interactions.